Idegrendszer
A közönséges süngomba (Hericium erinaceus) lombhullató keményfák – gyakran bükk, tölgy, ritkábban gyümölcsfák – sebparazitája: a fák repedéseiben, sérüléseiben jelenik meg. Pusztulása után a tuskón tovább élhet. Különleges megjelenésű gomba. Tönk nélküli gumószerű termőtestéről jégcsapszerűen, sűrűn alácsüngő fehér tüskéket növeszt.
A csüdfüvek a növényvilág legnépesebb nemzetsége. Kb. 3.000 fajta lágyszárú évelő növényt ölel fel[i],[ii]. Magyarországon előforduló fajtái védettek!
Gyógyhatású felhasználás céljára ez a fajgazdagság megtévesztő lehet, hiszen mindössze kettő, az Astragalus membranaceus (szinonim az Astragalus propinquus) és Astragalus mongholicus néven emlegetett kínai csüdfüveknek (angolul mongolian milkwetch) ismert[iii]. Noha az egész északi féltekén elterjedtek – manapság már Ausztráliába is behurcolták dísznövényként – első gyógyászati ismereteink távol keleti népek hagyományaiból származnak.
A tajgagyökér 2-3 m magasra nővő tüskés cserje. É-K-Ázsiában őshonos. É-K Oroszország és Kína népei hagyományos népi gyógyászata gyökerét általános tonizálásra használták és használják. A hagyományos népi gyógyászat a ginzenghez (Panax ginseng) nagyban hasonló hatásait használja ki. Innen származik a népies elnevezése is.
Amerikában őshonos egy amerikai ginzengként (Panax quinquefolius) emlegetett faj. A konfuzióra okot adó változatosság miatt USA-ban a szibériai ginzeng elnevezést betiltották. Az amerikai ginzeng hatása eltér mind a ginzengétől, mind a tajgagyökérétől.
A kínai kúszómagnólia egy fás szárú, lombhullató kúszónövény. Kína É-keleti részein őshonos, de megtalálható Oroszország Távol-Keleti részén, sőt elszórtan az USA északi, Kanada déli területein. Árnyékos, jó vízelvezetésű talajban érzi jól magát. Látványos virágzata és szép bogyós termése kedvelt dísznövénnyé is teszi. Termése és termésének leve fogyasztható. Kínai elnevezése: ötizű bogyó (bei wuweizi).
Rhodiola rosea (illatos varjúháj, rózsás varjúháj, rózsagyökér / orpine rose, roseroot, Arctic root)
A Rhodiola rosea az Északi félteke hűvösebb régióiban élő, évelő növény. Oroszországban Szibériában, az Altaj hegységben és Kína északi és délnyugati részén őshonos, de megtalálható Skandináviában, Izlandon, Kanadában, Alaszkában is. Nem igényes, meszes vagy savanyú talajon is megél.