Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kal kapcsolatos irányelv értelmében.
Termékek Menü

Aromaterápia kínálta lehetőségek stressz ellen

Aromaterápia kínálta lehetőségek stressz ellen Vajon hatásosak lehetnek az illatok stressz ellen? Jelen cikk szerzőjétől még senki sem kért aktívan aromaterápiás tanácsot. Talán azért nem gondolunk rá, mert a gyógyászati filozófiák és gyakorlatok közül a legfiatalabb. Bár különböző illatos gyanták, növények füstjének belégzésével már a sámánok is „űztek ki ártó szellemeket” a modern aromaterápia fogalmának születését 1937-től számítjuk Franciaországban (Rene-Maurice Gattefosse: Aromatherapie). Ezután Angliában (Marguerite Maury, 1950), majd fokozatosan az 1980-as évekre terjedt el Nyugat-Európában, Ausztráliában, Kanadában. Kelet-Európa szocialista országaiban a rendszerváltást megelőzően babonának, kuruzslásnak minősítve tiltották.
 

Aromaterápia: tudomány vagy babona?

Ma már nem csak a gyakorlati tapasztalatok, de kutatási eredmények bizonyítják az aromaterápia eredményességét. Minden jel szerint, nem minden növényi esszenciális olaj hat azonos módon. Érdekes, hogy az illatok, szagélmények az agy ugyanazon tudatalatti központjaiban kerülnek feldolgozásra, ahol az érzelmek, sőt a belső szervek működésének (vegetatív funkciók) idegi és hormonális szabályozása kerül összehangolásra. Ezáltal akár maguk az illatok is befolyásolhatják belső szervek működését! Más megfigyelések ferromon-szerű hatást valószínűsítenek.

Gondoljunk csak az illatok szerepére a szimpátia – antipátia, vonzalom – ellenérzés, érzelmek és magatartás befolyásolásában. Ennél konkrétabb bizonyítékok is vannak. Állatkísérletek kimutatták, hogy egyes illatos növények (borsmenta, eukaliptusz, levendula fajok) illékony hatóanyagai ugyanúgy kimutathatók az agyszövetben az illat belégzése után, akárcsak, ha az állat takarmányban fogyasztja el a növényt, vagy annak főzetét az itatóból. Ezen növények esetében bizonyosan nem csak az illat fejt ki hatást, hanem maga a hatóanyag. Ami jelen esetben éppen illékony – illatos!

ILLÓOLAJOK, AROMATERÁPIÁS TERMÉKEK

Természetesen túlzás lenne állítani, hogy az esszenciális növényi olajok súlyos akut megbetegedések kezelésére alkalmasak lennének. Azonban számtalan olyan hétköznapi panasz, tünet vagy enyhe és középsúlyos, de kellemetlen állapot fordul elő, melyekben az esszenciális olajok eredményesen használhatók. Ezek között is kiemelten az idegi, pszichés és hangulati zavarok, valamint a hétköznapi stresszhelyzetek.

Aromaterápiával a stressz ellen

Bár nem minősítik adaptogén gyógynövénynek, az adaptogénekhez közel álló az ORVOSI CITROMFŰ (Melissa officinalis) hatása. Szárított levelei (Melissae folium), illetve száraz kivonata (Melissae folii extractum siccum) Európai és Magyar Gyógyszerkönyvi drogok. Javítja a stressztűrést, enyhíti az időjárási frontérzékenységet, kedvező hatású szorongás okozta alvászavarban. A növény olajtartalma csekély – alig 0,5 – 1,0‰ – és nehezen kinyerhető. Emiatt ritka, nagyon drága olaj, ami aromaterápiás elterjedését jelentősen hátráltatja. Leginkább gyógyszerekben, kozmetikumokban, étrendkiegészítőkben más összetevőkkel való kombinációban használatos. Értéke miatt a hasonló illatú Cymbopogon fajokkal hamisítják, illetve helyettesítik. Angolul ezeket is citromfűnek nevezik, ami helytelen visszafordításban magyarul is okozhat zavart. Magyarul a Cymbopogon citratus-t és Cymbopogon flexuosus-t indiai citromfűként különböztetjük meg, míg a Cymbopogon nardus-t, és Cymbopogon winterianus-t magyarul citronellának nevezik. Az orvosi citromfű maga és olaja is jól tolerált. Nem túl gyakori allergiás reakción kívül ellenjavallatok nem ismertek. A legelterjedtebb és leggyakrabban használt nyugtató, elalvást segítő esszenciális olajat a LEVENDULA FAJTÁKBÓL (Lavandula sp.) nyerik. Nálunk legelterjedtebb a keskenylevelű levendula (Lavandula angustifolia). A növény szárított virágzata mellett (Lavandulae flos) mellett, illóolaja (Lavandulae aetheroleum) is vizsgált és dokumentált Magyar és Európai Gyógyszerkönyvi hatóanyag. Fontos tudni, hogy nyugtató – elaltató hatása együtt jár a figyelem összpontosítás csökkentésével. Ezért ilyen célú alkalmazása pihenést megelőzően javasolt. Nagy figyelmet igényló tevékenységek előtt, alatt lehetőleg kerülendő. Ilyen célra válasszunk inkább KAMILLA (Matricaria chamomilla) vagy RÓMAI KAMILLA (Chamemelum nobile), mi NEMESPIPITÉRNEK nevezzük, olajakat. Számos egyéb hatásaik mellett ezek csendesítik a negatív indulatokat, nyugtatnak, anélkül, hogy a figyelem összpontosítást, mentális teljesítményt befolyásolnák. A kamillaolaj szintén a ritkább, drágább olajok közé tartozik. Jól helyettesíthető a római kamillával. Bár ennek hatóanyagtartalma némileg kevesebb.

ILLÓOLAJOK, AROMATERÁPIÁS TERMÉKEK

A CITROMEUKALIPTUSZ (Eucalyptus citriodora) olaját nem elsősorban nyugtató hatásáért használjuk. Azonban kismértékben mérsékli az ingerültséget, hozzájárul az idegesség enyhítéséhez. Közben pedig kifejezetten javítja a figyelemösszpontosítást! Könnyíti a légzést, javítja az agy oxigénellátását. Ingerlékeny autóvezetőknek pár csepp kamilla vagy római kamillaolaj és egy csepp citromeukaliptusz előnyös lehet a városi forgalomban. Némileg hasonló három JÁZMIN fajta – közönséges, spanyol és arab jázminok – OLAJAI. Hozzájárulnak a szorongás oldásához, segítik a rossz érzések feldolgozását, elősegítik a derűs gondolatokat, érzéseket. Altató hatásuk nincs. Viszont elősegíthetik az elalvást, ha az álmatlanság szorongás, idegesség miatt áll fenn. Az YLANG-YLANG (Cananga odorata) OLAJAT gondűzőnek tartják. Segítheti az ellazulást, a hétköznapi gondoktól való elszakadást. Emellett – vagy emiatt? – csökkenti a vérnyomást, nyugtatja a légzést, és serkenti a nemi vágyat. A CITRUSFÉLÉK OLAJAI (bergamott, citrom, grépfrút, mandarin, narancs) nyugtató hatással ugyan nem rendelkeznek, de szellemileg frissítő – ösztönző hatással bírnak. Ez rossz kedélyállapotban, levert, apátiás hangulatban lehet hasznos. Derűt hozó, lelki harmóniát kiegyensúlyozó hatást tulajdonítanak még a CIPRUS, RÓZSA és RÓZSAFA, FENYŐFÉLÉK, CÉDRUS, SZANTÁLFA, olajoknak. A KAKUKKFŰ gyógyszerkönyvi olaját (Thymi aetheroleum) idegkimerülés idején a regenerálódás támogatásában tartják hatásosnak. Gondűző, mentálisan energetizáló olajkeverékek hasznos összetevője lehet. 

Az esszenciális olajok megválasztásánál legyen egy fontos, nem szakmai szempont: olyan illatot válasszunk, amit kellemesnek találunk! Irritáló, zavaró kellemetlen érzést keltő illatot ne erőltessük, elméleti javallatai ellenére sem! Szerencsére illatok sokasága áll rendelkezésre! Érdemes kísérletezni a személyre szabott keverék megtalálásához. Illetve változó keverékek is használhatók, a megszokás megelőzéséhez.
 
Egy ilyen ismeretterjesztő leírás terjedelme nem teszi lehetővé az adagolás, mellékhatások, gyógyszerkölcsönhatások mindenre kiterjedő leírását. Ezért használat előtt, különösen, ha először használunk egy olajat, tájékozódjunk alaposan és körültekintően. Vegyük igénybe szakember tanácsát is!

A cikket összeállította:
dr. Gothárd Csaba
orvos

Figyelem! Ez a cikk tájékoztatási célt szolgál. A cikkben szereplő információk nem helyettesítik az orvosi terápiát, nem alkalmasak betegségek diagnosztizálására, gyógyításra, betegségek kezelésére és NEM a DRTV Média Plus Kft. által forgalmazott termékekre vonatkoznak. A cikk, a hivatkozott forrásirodalom-, népi gyógyászati megfigyelések-, valamint mások által publikálásra került vizsgálati eredmények, leírások alapján került összeállításra. A weboldalon található információk, cikkek, leírások nem helyettesítik szakember véleményét! Minden esetben forduljon szakorvoshoz betegség esetén!

Szakirodalmi hivatkozások:
________________________________

1.    Jean Valnet, Robert Tisserand: The Practice of Aromatherapy: A Classic Compendium of Plant Medicines and Their Healing Properties; Healing Art Press, 1989
2.    Michael Kraus: Mindennapi Aromalexikon; Ökoszervíz Kft, 1990
3.    Biegelbauer Pál: Gyógyító illatok; Bioenergetic Kft, 1990
4.    Christine Westwood: Aromatherapy – 3rd edition; Amberhouse Publishing Ltd., 1991
5.    Michael Kraus: Mindennapi Aromaterápia; Ökoszervíz Kft, 1991
6.    Robert Mojay: Aromatherapy for Healing the Spirit: A Guide to Restoring Emotional and Mental Balance Through Essential Oils; Gaia Books Ltd. 1996
7.    Dr. Rácz Gábor, Dr. Rácz-Kotilla Erzsébet: Aromaterápia mindenkinek; Aromax Rt., 2000
8.    Robert Tisserand: The Art of Aromatherapy; C W Daniel Limited Publisher, UK, 2004
9.    René Maurice Gattefosse:gattefosse’s Aromatherapy; Ebury Digital, UK, 2012
10.    Anne Kennedy: Aromatherapy for Beginners; Althea Ptress, berkeley, California, 2018

 

Tartalomhoz tartozó címkék: Idegrendszer Illóolajok