Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kal kapcsolatos irányelv értelmében.
Termékek Menü

Hernyógombák (Ophiocordyceps sinensis és Cordyceps militaris) - ezeréves újdonságok?

Hernyógombák (Ophiocordyceps sinensis és Cordyceps militaris) - ezeréves újdonságok?

A hernyógombák a világ legkülönlegesebb gombái. Több száz alfaja ismert, azonban gyógyítás céljára mindössze kettő használatos: az Ophiocordyceps sinensis és Cordyceps militaris. Mindkettő rovarparazita tömlősgomba, amelynek spórái rovarlárvákat (hernyókat), elsősorban a gyökérrontó lepke (Thitarodes armoricanus) lárváit fertőzik meg. A gazdatest pusztulását okozva, a tetemből nő ki a gomba. Kifejlődéséhez hűvös (21 °C alatti hőmérséklet) éghajlatot igényel. Dél-Kelet Ázsia nehezen hozzáférhető, magas hegyvidékein, kizárólag 3.000 m fölötti fennsíkjain fordul elő, rendkívül elszórtan.

 

Többszáz éven át (ismertségétől 2008-ig) a Cordyceps sinensis-t és Cordyceps militaris-t egy nemzetségbe sorolták. Utóbbinak nem is volt külön neve! A Hagyományos Kínai Orvoslás mindkét fajt biológiailag egyenértékűen használta. Rendkívül ritka és nehezen begyűjthető lévén a vadon termő gombák ára az arany árát követte. Egészen a modern korig csak a leggazdagabbak engedhették meg maguknak a fogyasztását. 1982-ben, termesztésének kidolgozása hozzáférhetőbbé tette gyógyhatásainak szélesebb körű kihasználását. Egyben utat nyitott a tudományos kutatások előtt is. 2008-ban filogenetikai vizsgálatok eredményeként, e két gombát nem csak külön fajokra választották szét, de külön nemzetségekbe is sorolták. Így lett a kínai hernyógomba Ophiocordyceps sinensis, míg a Cordyceps militaris, magyarul a vörös rovarrontó gomba nevet kapta[1]. Beltartalmi értékeiket azonban mind a mai napig azonosnak tekintik, úgy a hagyományos Távol – keleti hagyományos gyógyászatokban, mint a tudományosan megalapozott alkalmazásaikban. Sőt, a kordicepin hatóanyagot először vörös rovarrontó gombából mutatták ki a Glasgow and West of Scotland Technical College, kémiai tanszékének kutatói[2]. Amit akkor még szintén kínai hernyógombának neveztek. Átmenetileg okoz némi nehézséget, hogy a régi és új nevek párhuzamosan fordulnak elő. Emiatt a tudományos publikációk sem könnyen értékelhetők utólag.



A közös tulajdonságokra és felhasználásra hivatkozva a továbbiakban a két gombát közösen „hernyógombák” néven említjük. Kevésbé tudományosan, de – reméljük – érthetőbben!

Érdekes …
… hogy a „legkínaibb gomba” legnagyobb részben Nepálban és Tibetben terem.
… hogy Nepál nemzeti jövedelmének kb. 38%-a vadon termett és begyűjtött hernyógombák értékesítéséből származott 2010 – 2014 között. a háztartások jövedelmének pedig 63%-át adta[3],[4].
… hogy a Kínai Gyógyszerhatóság 2016-ban korlátozta a vadon termő hernyógombák felhasználását, a bennük kimutatott nehézfém szennyeződés miatt[5].
… hogy a Cordyceps militaris-t és Ophicordyceps micéliumot már Magyarországon is termesztik.
Az meg valódi szenzáció, hogy vadon termett vörös rovarrontó gombát (Cordyceps militaris-t) fotóztak Magyarországon, Borsod-A-Z és Nógrád vármegyékben[6]!

KÍNAI HERNYÓGOMBA TARTALMÚ TERMÉKEINK

A hernyógomba tibeti neve (yartsa gumbu) azt jelenti: télen hernyó, nyáron növény. Tükrözi azt az évszázadokon fennálló népies hiedelmet, hogy ez egy egyedülálló élőlény. Amelyik állatként (hernyó) kezdi életét, majd növénnyé alakulva fejezi be. Ezért ennek mitikus „életerőt” tulajdonítottak. Kínai források úgy becsülik, hogy a Hagyományos Kínai Orvoslás kb. kétezer éve használja. Azonban az első tudományos igényű leírása egy XV. századi tibeti orvostól, Zurkhar Nyamnyi Dorje-től maradt fenn. A Távol – keleti nyelvek saját írásmóddal a tibeti nevét vették át. Kínai gyógyfüveskönyvekben először a XVII., majd XVIII. században jelent meg. A Rendszertani besorolásra csak 1843-ban került (Miles Berkeley), kínai eredetre utaló névvel (Sphaeria sinensis = kínából származó gömbök / tömlők). Majd 1878-ban sorolták a Cordyceps nemzetségbe (Pier Andrea Saccardo).

Hernyógombák a Távol - keleti gyógyászatban

A fennmaradt dokumentumokkal szemben a Hagyományos Kínai Orvoslás kétezer évre visszanyúló alkalmazást hangoztat. Emellett azonban Japánban, Koreában, sőt Indiában, az ayurvedikus orvoslás is használta[7]. Rendkívüli ritkasága és magas ára miatt kifejezetten az arisztokrácia juthatott hozzá. Ők is leginkább gyógyító keverékek egyik összetevőjeként. Az első tibeti leírás kifejezetten férfierőt fokozó szerként ismerteti[8]. A Hagyományos Kínai Orvoslás szerint a hernyógombák ideális módon egyensúlyozzák ki a yin-yang energiákat[9], a növényi és állati energiák egyesítésével. Legyengült szervezetek erősítésére – szexuális „kimerültséget” is beleértve – a tüdők, vesék erősítésére, vizenyő elhajtására javasolja. 2005 óta a modern Kínai Gyógyszerkönyvben is szerepel hasonló javallatokban[10].

KÍNAI HERNYÓGOMBA TARTALMÚ TERMÉKEINK

Hernyógombák és a modern tudomány


1. A hernyógomba tényleg afrodiziákum?

Hagyományosan a hernyógombákat a férfierő és férfi termékenység támogatására írták le. Sikeres termesztésbe vonása óta haszonállatokon és tenyészállatokon[11] végzett megfigyelések is rendelkezésre állnak. Diabéteszes kísérleti hímállatokon nemcsak aktívabb szexuális magatartást dokumentáltak, hanem konkrétan a hormonszint emelkedését[12], a spermiumok számának és mozgékonyságának növekedését, és szövettani vizsgálatok révén a mellékherék duzzanatának mérséklődését és a szövettani kép javulását is[13]. Sőt, még toxikus anyagok okozta állati terméketlenségben is hatásosnak találták[14]. A szexuális magatartással és teljesítménnyel kapcsolatos objektív humán vizsgálatok többféle nehézségbe (etikai vonatkozású akadályok, intim adatszolgáltatás, stb.) ütköznek. Ezért ilyen adatból jóval kevesebb áll rendelkezésre. Azonban eddigi eredmények nem mondanak ellent az állatkísérleteknek. Sőt, igazolást nyert, hogy a hernyógombák kordicepin hatóanyaga a tesztoszteron és mellékvesehormonok elbomlásának gátlásával járul hozzá a hormon szintek emelkedéséhez[15],[16]. Humán megfigyelésekben is megerősítették mind a szexuális teljesítmény, mind a termékenység javulását. Feltehetően ez a hatás sem kizárólag a kordicepin tartalom következménye. A szervezet globális energiaszintjének erősítése[17], a kismedencei vérátáramlás fokozódása, a hormontermelő mirigyek sejtjeinek oxigénellátása bizonyosan közrejátszik afrodiziáló hatásában. Talán kedvező anyagcserehatásai sem lényegtelenek. A közelmúltban a női libidót és fogamzóképesség erősítését[18] mutató vizsgálati eredmények is napvilágot láttak. Ezen a téren azonban jelentős a lemaradás! Meg kell azonban említeni, hogy a szexuális funkciót támogató hatás visszafordítható. Csak a gomba vagy gombakészítmény fogyasztásának idejére korlátozódik. A fogyasztás abbamaradását követően visszaáll a kiinduló állapot.

2.  Hernyógomba az élő szervezet akkumulátora?

A nyugati tudósok a hernyógombák köré font misztikus babonának tartották a Hagyományos Kínai Orvoslás megállapításait. Mígnem az 1993 évi stuttgarti (Németország) Atlétikai Világbajnokságon a kínai női atléták elképesztő teljesítménnyel aratták az érmeket. Qu Yuxia 1.500 méteren 2 egész másodperccel, 10.000 méteren Wang Junxia 42 (!!!) másodperccel, majd 3.000 méteren szintén 2 egész másodperccel utasították maguk mögé az ezüstérmeseket. Ráadásul valamennyi kínai női atléta – a helyezést el nem értek is – addigi rekordokat döntöttek[19] a hosszabb távokon. Érthető, hogy megrohamozták őket a sportújságírók. A riportokból kiderült, hogy felkészülésükbe bevonták a kínai hernyógomba fogyasztását. Ez megváltoztatta a tudósok hozzáállását, és berobbant a tudományos igényű érdeklődés nyugaton is!  Azóta számos kutatás, állatkísérlet, humán vizsgálat és megfigyelés igazolja energetizáló – roboráló hatását[20], nem csak sportolókon[21],[22], hanem egészséges idős átlagembereken[23],[24] is. E hatást eddig nem sikerült egy konkrét hatóanyaghoz kötni. Azonban többféle olyan hatást sikerült igazolni, amelyek közös eredménye magyarázhatja a szervezet energiatermelésének, energia felszabadításának, és energia elosztásának optimalizálását. A gomba adenozin vegyületei a sejtek „erőműveiben” a mitokondriumokban, közvetlenük hozzájárulnak az energiatermelés és tárolás optimalizálásához, adenozin-trifoszfát (ATP) formájában (Lin & Li, 2011). Emellett a hernyógombák javítják az oxigénfelvételt a tüdőkben[25],[26]. Magasabb oxigéntartalmú vér fokozza a sejtek oxigénellátását. Anélkül, hogy a szívnek erősebben, vagy többet kellene pumpálnia. A hernyógombák szívet kímélő módon képesek javítani a szöveti oxigenizációt[27]. Az oxigén pedig alapvető a tápanyagok (elsősorban cukrok, kisebb mértékben zsírok) elégetéséből származó életenergia újra és újraképződéséhez. Továbbá közvetett módon is hozzájárul ehhez csontvelő serkentő hatása[28],[29]. Ami nemcsak az immunsejtek termelésének fokozásában hasznos immunvédekezés idején, de igazoltan elősegíti az oxigénszállító vörösvértestek képződését is. Vérszegény kísérleti állatokon a hernyógomba javította a keringést és vörösvértestszámot (antianémiás hatás) [30]. Itt se feledkezzünk meg összetett anyagcserehatásairól (lásd következő fejezetben), melyek szintén hozzájárulnak a szív – érrendszer karbantartásához, az érelmeszesedés és szövődményeinek (magasvérnyomás, koronáriabetegség, szívritmuszavarok)[31].

3.  A hernyógombák anyagcsere hatásairól

Bár nem efelől a legismertebbek a hernyógombáknak jelentős anyagcserét karbantartó hatásai is vannak. Több koleszterin- és triglicerideket (vérzsírok) csökkentő hatóanyagot igazoltak a hernyógombákban. Egy PS-A poliszacharid frakció csökkentette elhízott kísérleti állatok vérkoleszterin[32] szintjét, a koleszterin-észteráz enzim gátlása révén. A kínai hernyógomba természetes lovasztatin forrás is. Ez a vegyület lassítja a májban a saját koleszterinképzést. Szintetikusan előállított formája vényköteles koleszterincsökkentő gyógyszerek (sztatinok) hatóanyaga. Ezek mellett a gombák szterolvegyületekben (ergoszterolt, ergoszterol-észterek) gazdagok, melyek szintén hozzájárulnak a zsíranyagcsere normalizálásához. Egy CSF – 10 elnevezésű, csak ebben a gombákban előforduló poliszacharidnak vércukorcsökkentő hatását igazolták[33]. Feltehetően a sejtszintű energiatermelés fokozása szintén hozzájárul a cukrok, zsírok csökkentéséhez, az anyagcsere felpörgetése révén.

A cukor és zsíranyagcsere karbantartása közvetve, de nem jelentéktelen mértékben járul hozzá a szív – érrendszer egészségének fenntartásához, szövődmények kockázatának csökkentéséhez.

KÍNAI HERNYÓGOMBA TARTALMÚ TERMÉKEINK

4.  A hernyógombák immunerősítő és antitumorális hatásairól

A csontvelő serkentésén, energiát szolgáltató, keringés és oxigenizációt javító hatásain túl a hernyógombák egy sor közvetlen immunerősítő, és antitumorális ismert és elismert bioaktív hatóanyagot tartalmaznak. Elsőként különleges extra- és intracelluláris poliszacharidtartalma érdemes említésre. Az extracelluláris poliszacharidok immunomoduláns és antioxidáns [34] hatást fejtenek ki. Egészen friss, 2022-ben publikált, haszonállatokon végzett kutatási eredmények arra utalnak, hogy egyes exopoliszacharidjai szerepet játszanak a bélbaktériumok működésének szabályozásában. Illetve a jó bélbaktériumok kolonizációs rezisztenciájának támogatásával erősítik a bélfal immunvédekezését, fertőzésekkel szembeni védekezőkészségét [35].A gombák micéliumkivonata (glukopiranóz, pirano-glukuronsav. cordysinokan) az interleukinok[36], míg további extacelluláris poliszacharidjai a citokin rendszer[37],[38]  jelzőmolekuláinak serkentésével erősítik mind a sejtes, mind a humorális immunválaszt. A gombákban fefedezett kordicedipeptid-A laboratóriumi körülmények között HeLa, L929 és A-375 ráksejteket pusztított el. A kordicepin[39] részben a kináz enzimrendszeren keresztül mérgezi egyes rákfajták (pl.: emlő[40], húgyhólyag[41],vastagbél[42] és myeloma[43], leukémia[44]) sejtjeit és „öngyilkosságra kényszeríti őket”[45],[46]. Továbbá gátolja a ráksejtek örökítőanyagának másolódását (messenger-RNS)[47]. Beépülve a születendő ráksejt DNS-be lezárja annak növekedését[48],[49]. Egy vizsgálat eredményei szerint ez a hatás malária korokozók[50] esetén is működött! Továbbá a szterolvegyületek is mutatnak tumorellenes hatást is[51],[52]. Arról se feledkezzünk meg, hogy bármely betegségből való felépülés és lábadozás jelentős energiatöbbletet igényel. Aminek támogatásához a hernyógombák hasznos szövetségeseink.

5.  A hernyógombák további egészségvédő hatásairól

A hernyógombák hozzájárulhatnak krónikus gyulladások, gyulladásos fájdalmak enyhítéséhez (CME – 1[53], CSP – 1 intracelluláris poliszacharidok, kordiceamid-A és -B, antioxidánsok, kordiszinin A - E). Az extracelluláris poliszacharidok máj[54]- és vesevédő[55] hatását is igazolták. Glomerulonefritiszben, autoimmun betegségekhez társult nefritiszekben, cukorbeteg nefropátiában lassította igazoltan a betegség előrehaladását és javította a szérum kreatinin értéket. Valamint vesetranszplantációt követően segítette az átültetett szerv elfogadását.

Szinte lehetetlen áttekinteni a hernyógombák sokrétű egészségvédő hatásait a számtalan hatóanyag, azok szinergista kölcsönhatásainak közvetlen és közvetett eredményeit. A kínai hernyógomba az egyik legkomplexebb, a szervezet teljes egészére ható természetes egészségvédő szerünk. Eredményesen alkalmazható általános általános egészségmegőrzésre, kimerült szervezetek felerősítésére, akut és krónikus betegségekből való felépülés felgyorsítására; zsíranyagcsere zavarok mérséklésére, valamint csökkent glukóztoleranciában, illetve 2. típúsú cukorbetegség korai szakaszában étrendkiegészítésre. Krónikus tüdő és légúti megbetegedésekben a gyulladás csökkentésére, a szöveti oxigénellátás javítására, szív-érrendszer támogatására. Roboráló- és energetizáló szerként, fizikailag megterhelő életmód, illetve versenysportolás idején, vese és májműködés támogatására.  Összességében az életminőség, fenntartására. Nem túlzás mindezek eredményeként öregedésgátlónak[56] minősíteni.

A hernyógomba készítmények adagolásáról

Hivatalosan előírt napi adag nem került megállapításra. A Hagyományos Kínai Orvoslás napi 1 – 4 g szárított és porított gomba elfogyasztását ajánlja, valamilyen formában. Eddigi tudományos kutatások ennek nem mondanak ellent. Kivonatok esetén ennek megfelelő mennyiség. Jelen cikk szerzője a teljes, nem standardizált kivonatok lelkes híve. Ugyanis ezek őrzik meg a „gomba lelkét”. Vagyis hatóanyagainak teljességét, abban a természetes arányban, ahogyan a gombában előfordulnak.

Amire hernyógomba fogyasztásnál figyelni kell

A hernyógombák és készítményeinek fogyasztása – az ajánlások és adagolási útmutatók betartása mellett biztonságos. Világszerte mindössze két mellékhatás jelentésről tudunk: Egyik esetben gombaallergiájáról nem tudó alany szenvedett el enyhe allergiás reakciót. Egy másik kínai esetismertetés ólommérgezésről számol be, ólommal fertőzött területről begyűjtött hernyógomba hónapokig történő fogyasztását követően. Sajnos, manapság, a terjedő környezetszennyezés okán, egyre több figyelmet igényelnek a gombák és gyógynövények származási helyei!

Várandós anyáknak határozottan nem ajánlott. Nincs pontos és megbízható tudásunk arról, hogy a gomba tumornekrózis faktorai vajon gátolják-e az épen fejlődő magzati szövetek sejtjeinek gyarapodását is? Szoptató anyáknak sem javasolt elméletileg lehetséges hormonális hatásai miatt (tej elapadása). Szintén hormonháztartásra gyakorolt hatásainak elméleti ismeretében, jó- (jóindulatú prosztata hyperplázia) és rosszindulatú (prosztatarák) hormondependens betegségek esetén sem férfiaknak, sem nőknek (emlőrák) nem ajánlott. Fogyasztása idején a túlzott kávé és koffein fogyasztást kerülni kell. A szintén afrodiziáló indiai hárfacsalánnal (Plectranthus barbatus, régebbi nevén Coleus forshkolii) vagy ennek termékeivel együtt fogyasztása a férfi libidót és termékenységet is csökkentheti.

A cikket összeállította:
dr. Gothárd Csaba
orvos

Figyelem! Ez a cikk tájékoztatási célt szolgál. A cikkben szereplő információk nem helyettesítik az orvosi terápiát, nem alkalmasak betegségek diagnosztizálására, gyógyításra, betegségek kezelésére és NEM a DRTV Média Plus Kft. által forgalmazott termékekre vonatkoznak. A cikk, a hivatkozott forrásirodalom-, népi gyógyászati megfigyelések-, valamint mások által publikálásra került vizsgálati eredmények, leírások alapján került összeállításra. A weboldalon található információk, cikkek, leírások nem helyettesítik szakember véleményét! Minden esetben forduljon szakorvoshoz betegség esetén!

Szakirodalmi hivatkozások:
________________________________

[1] - Sung GH, Hywel-Jones NL, Sung JM, Luangsa-Ard JJ, Shrestha B, Spatafora JW (2007). "Phylogenetic classification of Cordyceps and the clavicipitaceous fungi". Studies in Mycology. 57: 5–59.
[2] - K. G. Cunningham, W. Manson, F. S. Spring and S. A. Hutchinson: Cordycepin, a metabolic product isolated from cultures of Cordyceps militaris (Linn.); Nature. 1950 Dec 2;166(4231):949.
[3] - Economic dependence of mountain communities on Chinese caterpillar fungus Ophiocordyceps sinensis (yarsagumba): a case from western Nepal; Cambridge University Press:  26 July 2017
[4] - Angelsen, A., P. Jagger, R. Babigumira, B. Belcher, N. J. Hogarth, S. Bauch, J. Börner, C. Smith-Hall, and S. Wunder. 2014. Environmental Income and Rural Livelihoods: A Global-Comparative Analysis. World Development 64:S12–S28.
[5] - Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatal Élelmiszer-felügyelet Általános Igazgatóságának közleménye a Cordyceps sinensis élelmiszerként való felhasználásának korlátozásáról, 2016 (kínai nyelvből Google fordítóval fordítva)
[6]- https://www.miskolcigombasz.hu/fajlista/index.php?action=showKind&langOrder=la&caller=kindList&kindId=156
[7] - Panda A.K., Swain K.C. 2011. Traditional uses and medicinal potential of Cordyceps sinensis of Sikkim. Journal of Ayurveda and Integrative Medicine, 2, 1: 9–13.
[8] - Winkler D.: The mushrooming fungi market in Tibet exemplified by Cordyceps sinensis and Tricholoma matsutake". Journal of the International Association of Tibetan Studies (2008)
[9] - Siu KM, Mak DH, Chiu PY, Poon MK, Du Y, Ko KM. Pharmacological basis of ‘Yin-nourishing’ and ‘Yang-invigorating’ actions of Cordyceps, a Chinese tonifying herb. Life Sci. 2004; 76:385–95.
[10] - Lo H.C., Hsieh C., Lin F.Y., Hsu T.H. 2013. A systematic review of the mysterious caterpillar fungus Ophiocordyceps sinensis in Dong-ChongXiaCao (Dōng Chong Xia Cao) and related bioactive ingredients. Journal of Traditional and Complementary Medicine, 3, 1: 16–32.
[11] - Lin W.H., Tsai M.T., Chen Y.S., Hou R.C.W., Hung H.F., Li C.H., Wang H.K., Lai M.N., Jeng K.C.G.: Improvement of sperm production in subfertile boars by Cordyceps militaris supplement; The American Journal of Chinese Medicine, 35, 4: 631–641
[12] - Hsu CC, Huang YL, Tsai SC, Sheu CC, Huang BM. In vivo and in vitro stimulatory effects of Cordyceps sinensis on testosterone production in mouse Leydig cells. Life Sci. 2003;73:2127–36
[13] - Ying Chang 1, Kee-Ching Jeng, Kuei-Fen Huang, Ying-Chung Lee, Chien-Wei Hou, Kuan-Hao Chen, Fu-Yen Cheng, Jiunn-Wang Liao, Yuh-Shuen Chen; Effect of Cordyceps militaris supplementation on sperm production, sperm motility and hormones in Sprague-Dawley rats; Am J Chin Med. 2008;36(5):849-59.
[14] - Wang J, Chen C, Jiang Z, Wang M, Jiang H, Zhang X. Protective effect of Cordyceps militaris extract against bisphenol induced reproductive damage. Syst. Biol. Reprod. Med. 2016;62(4):249–257
[15] - Chen YC, Chen YH, Pan BS, Chang MM, Huang BM. Functional study of Cordyceps sinensis and cordycepin in male reproduction: A review. J Food Drug Anal. 2017;25(1):197-205. doi:10.1016/j.jfda.2016.10.020.
[16] - Kusama K, Miyagawa M, Ota K, et al. Cordyceps militaris Fruit Body Extract Decreases Testosterone Catabolism and Testosterone-Stimulated Prostate Hypertrophy. Nutrients. 2020;13(1):50. Published 2020 Dec 26. doi:10.3390/nu13010050.
[17] - Oliva-Lozano JM, Alacid F, López-Miñarro PA, Muyor JM. What Are the Physical Demands of Sexual Intercourse? A Systematic Review of the Literature. Arch Sex Behav. 2022;51(3):1397-1417. doi:10.1007/s10508-021-02246-8.
[18] - Huang BM, Hsiao KY, Chuang PC, Wu MH, Pan HA, Tsai SJ. Upregulation of steroidogenic enzymes and ovarian 17 beta-estradiol in human granulosa-lutein cells by Cordyceps sinensis mycelium. Biol Reprod. 2004;70:1358–64.
[19] - D. C. Steinkraus, J. B. Whitfield: Chinese Caterpillar Fungus and World Record Runners ; American Entomologist, Volume 40, Issue 4, Winter 1994, pages 235
[20] - Song J,Wang Y,Teng M, Cai G, Xu H, Guo H, Liu Y, Wang D, Teng L. (2015): Studies on the Antifatigue Activities of Cordyceps militaris Fruit Body Extract in Mouse Model. Evidence Based Complimentary Alternative Medicine.
[21] - Paola Rossi, Daniela Buonocore, Elisa Altobelli, Federico Brandalise, Valentina Cesaroni, Davide Iozzi, Elena Savino, Fulvio Marzatico: Improving Training Condition Assessment in Endurance Cyclists: Effects of Ganoderma lucidum and Ophiocordyceps sinensis Dietary Supplementation; https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1155/2014/979613
[22]-  Fellipe Pinheiro Savioli, Paulo Zogaib, Eduardo Franco, Fernando Cezar Alves de Salles, Guilherme Vieira Giorelli, Carlos Vicente Andreoli: Effects of cordyceps sinensis supplementation during 12 weeks in amateur marathoners: A randomized, double-blind placebo-controlled trial; Journal of Herbal Medicine, vol. 34, July 2022, 100570
[23] - Chen S., Li Z., Krochmal R., Abrazado M., Kim W., Cooper C. B. Effect of Cs-4® (Cordyceps sinensis) on exercise performance in healthy older subjects: a double-blind, placebo-controlled trial. Journal of Alternative and Complementary Medicine. 2010;16(5):585–590. doi: 10.1089/acm.2009.0226.
[24] - Yi, X., Xi-zhen, H. & Jia-shi, Z.: Randomized double-blind placebo-controlled clinical trial and assessment of fermentation product of Cordyceps sinensis (Cs-4) in enhancing aerobic capacity and respiratory function of the healthy elderly volunteers; Chin. J. Integr. Med. 10, 187–192 (2004)
[25] - Kuo Y.-C., Tsai W.-J., Wang J.-Y., Chang S.-C., Lin C.-Y., Shiao M.-S. Regulation of bronchoalveolar lavage fluids cell function by the immunomodulatory agents from Cordyceps sinensis . Life Sciences. 2001;68(9):1067–1082. doi: 10.1016/s0024-3205(00)01011-0.
[26] - Yi, X., Xi-zhen, H. & Jia-shi, Z. Randomized double-blind placebo-controlled clinical trial and assessment of fermentation product of Cordyceps sinensis (Cs-4) in enhancing aerobic capacity and respiratory function of the healthy elderly volunteers. Chin. J. Integr. Med. 10, 187–192 (2004)
[27] - Colson SN, et al. Cordyceps sinensis- and Rhodiola rosea-based supplementation in male cyclists and its effect on muscle tissue oxygen saturation. J Strength Cond Res. (2005)
[28] - Li Y, Chen GZ, Jiang DZ.: Effect of Cordyceps sinensis on erythropoiesis in mouse bone marrow; Chinese Med J. 1993; 106:313–316.
[29] - Liu WC, Chuang WL, Tsai ML, Hong JH, Mcbride WH, Chiang CS. Cordyceps sinensis health supplement enhances recovery from taxol-induced leukopenia;  Exp Biol Med. 2008; 233:447–55.
[30] - Manabe N, Azuma Y, Sugimoto M, Uchio K, Miyamoto M, Taketomo N, Tsuchita H, Miyamoto H. Effects of the mycelial extract of cultured Cordyceps sinensis on in vivo hepatic energy metabolism and blood flow in dietary hypoferric anaemic mice. Br J Nutr. 2000; 83:197–204
[31] - Xiao-Feng Yan, Zhong-Miao Zhang, Hong-Yi Yao, Yan Guan, Jian-Ping Zhu, Lin-Hui Zhang, Yong-Liang Jia, Ru-Wei Wang: Cardiovascular protection and antioxidant activity of the extracts from the mycelia of Cordyceps sinensis act partially via adenosine receptors; Phytother Res. 2013 Nov;27(11):1597-604.
[32] - Kim SD. Isolation, structure and cholesterol esterase inhibitory activity of a polysaccharide, PS-A, from Cordyceps sinensis. J Appl Biol Chem. 2010; 53:784–9.
[33] - Kiho T, Ookubo K, Usui S, Ukai S, Hirano K. Structural features and hypoglycemic activity of a polysaccharide (CS- F10) from the cultured mycelium of Cordyceps sinensis. Biol Pharm Bull. 1999; 22:966–70.
[34] - Yan JK, Li L, Wang ZM, Leung PH, Wang WQ, Wu JY. Acidic degradation and enhanced antioxidant activities of exopolysaccharides from Cordyceps sinensis mycelial culture. Food Chem. 2009; 117:641–6.
[35] - Hongmei Zheng, Haigang Cao, Deming Zhang, Jiahe Huang, Jinshu Li, Shaoying Wang, Junfeng Lu, Xiao Li, Gongshe Yang, and Xin’e Shi Cordyceps militaris Modulates Intestinal Barrier Function and Gut Microbiota in a Pig Model; Front Microbiol. 2022; 13: 810230.
[36] - Cheung JK, Li J, Cheung AW, Zhu Y, Zheng KY, Bi CW, et al. Cordysinocan, a polysaccharide isolated from cultured Cordyceps, activates immune responses in cultured T-lymphocytes and macrophages: Signaling cascade and induction of citokines. J Ethnopharmacol. 2009; 124:61–8
[37] - - Sheng L, Chen J, Li J, Zhang W. An exopolysaccharide from cultivated Cordyceps sinensis and its effects on citokine expressions of immunocytes. Appl Microbiol Biotechnol. 2011; 163:669–78
[38] - Kuo MC, Chang CY, Cheng TL, Wu MJ.: Immunomodulatory effect of exo-polysaccharides from submerged cultured Cordyceps sinensis: enhancement of citokine synthesis, CD11b expression, and phagocytosis. Appl Microbiol Biotechnol. 2007; 75:769–775.
[39] - Ashraf SA, Elkhalifa AEO, Siddiqui AJ, Patel M, Awadelkareem AM, Snoussi M, Ashraf MS, Adnan M, Hadi S (2020) Cordycepin for health and wellbeing: a potent bioactive metabolite of an entomopathogenic Cordyceps medicinal fungus and its nutraceutical and therapeutic potential. Molecules 25:2735.
[40] - Choi S, Lim MH, Kim KM, Jeon BH, Song WO, Kim TW.: Cordycepin-induced apoptosis and autophagy in breast cancer cells are independent of estrogen receptor. Toxicol Appl Pharmacol. 2011; 257:165–173
[41] - Lee EJ, Kim WJ, Moon SW. Cordycepin suppresses TNF-alpha-induced invasion, migration and matrix metalloproteinase-9 expression in human bladder cancer cells. Phytother Res. 2010; 24:1755–1761
[42] - Huang H, Wang H, Luo RC. Inhibitory effects of cordyceps extract on growth of colon cancer cells. Zhong Yao Cai. (2007)
[43] - Chen LS, Stellrecht CM, Gandhi V.: RNA-directed agent, cordycepin, induces cell death in multiple myeloma cells. Brit J Haematol. 2008; 140:391–682.
[44] - Bai, X.-L., S.-X. Yang, Y. Shan, W.-J. Li, J. Li, Y. Xiao, X.-F. Hu, and L. Cao. 2018. Effects of cultivated Cordyceps sinensis on proliferation and apoptosis of human leukemia K562 cells. Zhongguo Zhongyao Zazhi 43:2134–2139.
[45] - JS, Kwon HY, Kim KS, Jeong YK, Cho YS, Lee YC. Cordycepin induces apoptosis in human neuroblastoma SK-N-BE(2)-C and melanoma SK-MEL-2 cells. Indian J Biochem Biophys. 2012; 49:86–91.
[46] - He W, Zhang MF, Ye J, Jiang TT, Fang X, Song Y.: Cordycepin induces apoptosis by enhancing JNK and p38 kinase activity and increasing the protein expression of Bcl-2 pro-apoptotic molecules.; J Zhejiang Univ Sci B.2010;11:654–660.
[47] - He W, Zhang MF, Ye J, Jiang TT, Fang X, Song Y.: Cordycepin induces apoptosis by enhancing JNK and p38 kinase activity and increasing the protein expression of Bcl-2 pro-apoptotic molecules.; J Zhejiang Univ Sci B.2010;11:654–660.
[48] - Holbein S, Wengi A, Decourty L, Freimoser FM, Jacquier A, DichtlrnaI B.: Cordycepin interferes with 3′ end-formation in yeast independently of its potential to terminate RNA chain elongation; RNA.2009;15:837–849.
[49] - Guo C, Zhu J, Zhang C, Zhang L. Determination of adenosine and 3′-deoxyadenosine in Cordyceps militaris (L.) Link by HPLC. Chin J Chinese Materia Medica. 1998; 23:236–243
[50] - Trigg P, Gutteridge WE, Williamson J. The effect of Cordycepin on malarial parasites. T Roy Soc Trop Med H. 1971; 65:514–520.
[51] - Bok JW, Lermer L, Chilton J, Klingeman HG, Towers GH. Antitumor sterols from the mycelia of Cordyceps sinensis. Phytochemistry. 1999; 51:891–8.
[52] - Matsuda H, Akaki J, Nakamura S, Okazaki Y, Kojima H, Tamesada M, et al. Apoptosis-inducing effects of sterols from the dried powder of cultured mycelium of Cordyceps sinensis. Chem Pharm Bull. 2009; 57:411–4.
[53] - Rao YK, Fang SH, Wu WS, Tzeng YM. Constituents isolated from Cordyceps militaris suppress enhanced inflammatory mediator’s production and human cancer cell proliferation. J Ethnopharmacol. 2010; 131:363–367.
[54] - Nakamura K, Yamaguchi Y, Kagota S, Kwon YM, Shinozuka K, Kunitomo M.: Inhibitory effect of Cordyceps sinensis on spontaneous liver metastasis of lewis lung carcinoma and B16 melanoma cells in syngeneic mice. Jpn J Pharmacol. 1999;79: 335–341.
[55] - Zhang HW, Lin ZX, Tung YS, Kwan TH, Mok CK, Leung C, Chan LS.: Cordyceps sinensis (a traditional Chinese medicine) for treating chronic kidney disease; Cochrane Database Syst Rev. 2014 Dec 18;(12):CD008353. doi: 10.1002/14651858.CD008353.pub2.
[56] - Ji DB, et al. Antiaging effect of Cordyceps sinensis extract. Phytother Res. (2009)