Körömgomba és lábgomba elleni praktikák

Körömgomba akkor fordul elő, ha a kéz vagy a láb körmeit, a körömágyat, a köröm alatti bőrfelületet gombák támadják meg. Ezek élesztőgombák, penészgombák de egyéb fajtájúak is lehetnek. Leginkább a meleg, nedves helyeket kedvelik, és emberről emberre is terjedhetnek. Könnyen elkapható mezítláb sétálásnál, a nyilvános zuhanyzókban vagy uszodákban, illetve közös törülköző vagy körömolló használattól is.
A gombák a körmöt az azt körülvevő bőr sérülésén keresztül, illetve a köröm és körömágy közötti résen át támadják meg. Fontos tudni, hogy a gombák az egészséges, megfelelő immunműködésű embereket képtelenek megtámadni. A védőrétegek károsodására válasz lehet, a gyenge immunrendszer vagy egy apró sérülés a köröm felületén.
Körömgombára utalhat
- a megvastagodott körömfelület
- sárgás (barna) néha fehér színű köröm
- a barázdált körömfelület
- a gyulladt, gennyedző, fájdalmas körömágy
- a köröm alatti, fehér, morzsalékos anyag
Nagyobb valószínűséggel alakul ki körömgomba a 60 év feletti személyeknél, valamint gyenge immunrendszer vagy cukorbetegség esetén. A kezeletlen körömgomba nem múlik el magától, gyakran a fertőzés maradandó károsodást okozhat a körmön vagy körömágyon, átterjedhet a többi lábujjkörmére vagy bőrére is. Ezt a fertőzést kezelni hosszadalmas, nehéz feladat, ezért érdemes minél korábban kiirtani a körömgombát. Léteznek ma már patikában és egyéb egészség áruházakban vény nélkül is beszerezhető gombaellenes gyógynövények, krémek, ecsetelők, gombairtó lakkok. A gyógyulás pár héttől akár egy évig is tarthat, (a fertőzés mértékétől és a kezelés fajtájától függően) s még így is előfordulhat, hogy nem tud teljesen megszabadulni a fertőzéstől. A körömgomba gyakran tér vissza a kezelés után is, ezért fontos odafigyelni a megelőzésére.
A körömgomba megelőzése érdekében
- ne ossza meg senkivel a kisollóját, törölközőjét, zokniját
- kényelmes, jól szellőző cipőt vagy szandált viseljen
- pamut zoknit használjon
- lefekvés előtt alaposan mossa meg lábát, azután törölje szárazra
- viseljen papucsot nyilvános öltözőben, zuhanyzóban
Megelőzés céljából vagy kiegészítő kezelésként a természetes gyógymódok is megállják a helyüket a körömgomba ellen. A külső védelemért a teafaolajos, szegfűszeg olajos vagy az ecetes, szódabikarbónás lábáztatás hatékonyan küzd a körömgomba ellen.
Az oregánó olaj gyógyító tulajdonságai már ősidők óta ismert. Megannyi publikált orvosi tanulmány született az oregánó és fő hatóanyaga a karvakrol jótékony tulajdonságairól és hatékonyságáról. Az oregánó legfőbb jellemzője a gombaellenes hatása, így makacs körömgomba esetén mind külsőleg, mind belsőleg ajánlott az alkalmazása.
TIPP: köröm és lábgombásodás elleni méregtelenítő lábfürdő-kúra
Ecetes-sós lábfürdő
Vegyünk 1 liter étkezési ecetet, és 1 kg tiszta tengeri sót (10 alkalomra elegendő). Töltsünk forró vizet egy mosdótálba (lavórba). Keverjünk el benne 10 dkg tengeri sót, és 1 dl ecetet. Hetente két alakalommal áztassuk lábunkat minimum fél óráig.
Szódabikarbónás lábfürdő
Töltsünk fel egy mosdótálat forró vízzel (annyira legyen forró, amennyit éppen elbírunk). 1 evőkanál étkezési szódabikarbónát adjunk a mosdóvízhez. Áztassuk ebben lábainkat fél órán keresztül, amíg a víz ki nem hűl. A szódabikarbónás áztatás után mindig mossuk meg a lábat tiszta vízzel, és szappannal, valamint krémezzük be hidratáló krémmel.
Fontos, hogy az ecetet NE keverjük szódabikarbónával, mivel az ecet savas kémhatású, a szódabikarbóna pedig lúgos, ezért kioltják egymás hatását! Az ecetes-sós, valamint a szódabikarbónás lábfürdőt egyik-másik nap, 2-3 naponta felváltva is alkalmazhatjuk. A lábfürdők rendszeres, min. 3-4 hétig tartó alkalmazása nem csak a láb-, és körömgombásodás esetén segítenek, de hatásuk felérhet egy „szelídebb méregtelenítő kúrával” is, ugyanis ezek alkalmazása nem csak a gombák elszaporodását gátolja, de segítséget nyújt a szervezetben felhalmozódott méreganyagok eltávolításában is.
Figyelem! A lábfürdők után melegség érzés, valamint fokozott izzadás léphet fel – ez is azt jelezheti, hogy a méregtelenítési funkciók beindultak szervezetünkben.
Immunerősítés: belsőleges védelem a körömgomba ellen
A külső kezelés mellett fontos a belső immunvédelem is. A körömgomba az egészséges, megfelelő immunműködésű emberek esetében igen ritkán alakul ki. Ezért elsősorban az immunrendszerünket erősítsük meg! Bizonyos gyógygombák gomba-, vírus és baktériumellenes hatásúak, mint pl. a Reishi és Shiitake gomba, valamint az immunrendszer erősítésében is hatékony szerepet játszhatnak.
Kiemelhető még az oregánó olaj, ami szintén kiváló immunerősítő szer. Az oregánó olaj hatóanyaga a karvakrol és a timol. A timol elpusztítja a káros mikrobákat, javítja az emésztést. Az oregánó olaj elpusztítja a mikrobákat, kiváló fertőtlenítő hatású, erős antimikrobális és gombaölő hatású. Hihetetlen antioxidáns kapacitással rendelkezik. Az USDA az oregánó antioxidáns hatását minimum 3 nagyságrenddel nagyobbnak sorolja be sok más fűszernövénynél. Az orgánó azonban nem csak belsőleg, hanem külsőleg is hatásos lehet a körömgomba elleni védelemben. Ajánljuk figyelmébe a természetes oregánó olaj alapú körömgomba elleni ecsetelőnket, valamint a szintén oregánó olaj alapú lábgomba elleni cseppeket is.
Belsőleg, a grapefruitmag, az echinacea, a fokhagyma is segíthet a gombák paraziták elleni harcban. A felsoroltak közül az immunerősítésé a legfontosabb szerep. Szedjünk nagy dózisban C-vitamint, fogyasszunk naponta legalább négyszer friss zöldséget vagy gyümölcsöt. Ha tehetjük, mozogjunk rendszeresen és minimum 1 órát töltsünk a szabadban. A gombák táptalaja a cukor, ezért használjunk természetes édesítőszert. A Stevia növény egy természetes édesítőszer, bátran használhatjuk a cukor helyettesítésére.
Figyelem! Ez a cikk tájékoztatási célt szolgál. A cikkben szereplő információk nem helyettesítik az orvosi terápiát, nem alkalmasak betegségek diagnosztizálására, gyógyításra, betegségek kezelésére és NEM a DRTV Média Plus Kft. által forgalmazott termékekre vonatkoznak. A cikk, a hivatkozott forrásirodalom-, népi gyógyászati megfigyelések-, valamint mások által publikálásra került vizsgálati eredmények, leírások alapján került összeállításra. A weboldalon található információk, cikkek, leírások nem helyettesítik szakember véleményét! Minden esetben forduljon szakorvoshoz betegség esetén!