Irritábilis Bél Szindróma (IBS) - egy hétköznapi rejtély

Ráadásul az IBS a fogamzóképes korú hölgyek esetében a tünetek hullámzó lefolyása összefüggést látszik mutatni a hormonális ciklussal. A gyakorló orvostudomány számára egy bosszantó hétköznapi rejtély: ismerős, nem ritka panaszokkal jár, az orrunk előtt zajlik, mégsem tudtuk eddig megfejteni. Vagy okait pontosan feltárni. A beteg számára, sajnos több is lehet, mint bosszantó! Változó intenzitású, változó gyakorisággal megjelenő hasi panaszokkal jár. Jellemző a has bármely tájékán előforduló puffadás, teltségérzet, ami egészen görcsös fájdalomig is fajulhat. A fájdalom a hátba is sugározhat, sőt nem ritkán fejfájással társul. Az előbbiek gyakran valamilyen összefüggést mutathatnak a megváltozott székletűrítéssel: sikeres székletűrítés általában ideiglenesen enyhíti a panaszokat. Jelentkezhet változó intenzitású hasmenésként, de akár székrekedésként is. Előfordul a kínzó, végbéltáji fájdalommal (tenezmus) kísért, gyakori, de nagyon kis mennyiségű székletűrítés (végbélköpet) is. A gyomorégés nem ritkán az éjszakai pihenést veszélyezteti. Hangos gyomorkorgás és böfögés, hangos bélmozgás és a bélgázosodás gyakran szégyenérzet kialakulásához, befele forduláshoz, társas kapcsolatok feladásához vezet másodlagosan. Ezen IBS-s betegek között nem ritka a levertség, szorongás, majd akár depresszió kialakulása.
IBS akkor kerül diagnosztizálásra, ha a fájdalommal kísért székletűrítési zavarok legalább fél évig fennállnak. Vagy a kivizsgálást megelőző 3 hónapban, havonta legalább 3 alkalommal jelentkeztek, és a kivizsgálással egyéb, hasonló panaszokat okozó betegségek (cöliákia, étel-intoleranciák, jó vagy rosszindulatú bél- vagy vastagbél daganatok) kizárhatók.
Az Irritábilis Bél Szindróma lehetséges okai
Ha már rejtélyként emlegetjük, be kell ismerni, hogy kialakulásának pontos okait és mikéntjét sem ismerjük. Ismerünk ellenben több olyan tényezőt, ami kedvez az IBS kialakulásának. Elméleti tudás és következtetés alapján, pedig még több tippünk van!
A bélmozgás zavarai, a fájdalom, a bélfal fokozott érzékenysége a bélfal ideghálózatának rendellenességeire utal. A hölgyek gyakoribb érintettsége és a panaszok összefüggése a havi ciklussal, felveti a hormonális hatás lehetőségét is. Svéd kutatók a családi előfordulások elemzésével felvetik a genetikai hajlam szerepét a megbetegedés kialakulásában ([1]). Egyes kutatások eredményei szerint a kór, tápcsatornai fertőzéseket követően jelentkezett ([2]). Ugyancsak ezt támasztja alá a bélflóra károsodása IBS-ben ([3]), illetve a probiotikumok kedvező hatása a tünetek enyhítésében. A bél mikrobiota kutatása rámutat a bélbaktériumok és központi idegrendszer „együttműködésére”. Ma már lehetségesnek tartjuk, hogy a pszichés hatások nem is másodlagosak, hanem a bél – agy tengely működésének következményei ([4]).
Nem egyértelmű az étrend szerepe. Miközben a rosszul megválasztott étrend egyértelműen súlyosbítja a meglévő panaszokat, nem tudjuk, hogy vajon a betegség kialakulásához is hozzájárul-e? Illetve, hogy hogyan? Alaposan gyanítható, hogy a rendszertelen étkezés, és székletűrítési szokások (székletvisszatartás, rendszertelen űrítés) a bélfal ideghálózatának károsítása révén szerepet kaphat a kór kialakításában. Nem látszik kérdésesnek a tartós stressz, pszichés traumák hozzájárulása az IBS kialakulásához és fenntartásához ([5]). Ahogyan a dohányzás ([6]), alkohol ([7]) és drogok szerepe sem kérdéses. A koffein hatása egyelőre vitatott. Egyrészt, mivel a nagy kávéfogyasztók gyakran idősebbek, és több közöttük a dohányos. Így nehéz csak a kávéfogyasztásra standardizálni a vizsgálatokat. Másrészt, meglehetősen ellentmondásos adatok születtek a kevés, illetve sok kávét fogyasztó csoportok között. A jelenlegi hivatalos álláspont szerint a túlzott kávéfogyasztás kerülendő! A mozgáshiányos életmód is fokozott kockázati tényezőt jelent. Érdekes, friss (2019 – 2021) tudományos fejlemény, hogy a szervezet saját glutation antioxidáns rendszerének hiányos működését dokumentálták IBS-ben is. Ezt a leletet alátámasztja egy kis humán vizsgálat. Mely szerint 50 beteg étrendjének L-glutationnal való kiegészítése (napi 15 g, 6 héten át) jelentősen csökkentette a fájdalmat, és enyhítette a székletűrítéssel kapcsolatos panaszokat ([8]).
Mit tehetünk az Irritábilis Bél Szindróma karbantartására?
IBS gyanúja esetén az orvosi ellátást nem ajánlott sem elkerülni, sem késleltetni. Még akkor sem, ha ennek a betegségnek nincs ismert oki terápiája. Ugyanis nagyon fontos idejekorán elkülöníteni más, hasonló panaszokkal járó szervi megbetegedésektől. A kezelőorvosnak sokat segít, ha a panaszokról, a panaszok jelentkezésének körülményeiről naplót tud a beteg bemutatni. Pontosan a tünetek és a körülményeik nagy egyéni változatossága miatt. Emiatt a javasolt tüneti terápia is nagy valószínűséggel személyre szabott, egyedi lesz!
Bármely tüneti kezelés mellett kiemelt fontosságú a megfelelő étrend. Az 1. táblázatban megpróbálunk útmutatást nyújtani ehhez. A nagy egyéni változatosság miatt, azonban ezektől jelentős eltérések fordulhatnak elő. Mindenkinek érdemes „kikísérleteznie” mely ételeket – élelmiszereket tolerálja jól, és melyek a számára kerülendőek?
Útmutató az IBS étrendhez (FODMAP diéta)
Javasolt élelmiszerek, étrend-kiegészítők | Kerülendő élelmiszerek, étrend-kiegészítők |
---|---|
Megfelelő folyadék (ivóvíz) fogyasztás; természetes gyümölcslevek (előnyös: áfonya, gránátalma, feketerépa) | Szénsavas italok, magas koffein (kávé, fekete teák) és cukortartalmú italok (bolti gyümölcslevek) alkohol |
Megfelelő mennyiségű élelmi rost fogyasztás | Túlzott élelmi rost fogyasztás |
Könnyen emészthető párolt húsok (hal, baromfi), tojás. | Nehéz húsételek, bő zsírban sült hús- és tésztaételek. |
Enyhén fűszeres ételek | Csípős, erősen fűszeres ételek, fokhagyma, hagyma |
Párolt, főtt zöldségek, zöldséglevesek. Pirospaprika. | Nyers zöldségek, gyümölcsök, saláták. Puffasztó – szélképző ételek: hüvelyesek (bab, zöldborsó, csicseriborsó), karalábé, karfiol, brokkoli. |
Esszenciális zsírsavak | Bő olajban-zsírban sült húsok, tészták |
Emésztő enzimek, ananász, papaya. narancs, szőlő | Alma |
Pre és probiotikumok | Búza, árpa, rozs tartalmú termékek |
Zab, rizs | Tej és tejtermékek |
Mogyoró, étcsokoládé | Mannitol és szorbitol édesítőszerek |
NRV% = Felnőtteknek napi fogyasztásra ajánlott referenciaérték hány százalékát fedezi
Nem kevésbé lényeges eleme az IBS karbantartásának a stressz leküzdése, a szorongás oldása! A tünetekkel együtt járó aggodalom, szégyenérzet, sötét gondolatok, a betegség folyamatát is rontani látszanak. Emellett az életminőség romlásának is főszereplői. Ezért minden módszer üdvözlendő, ami által a beteg hangulata, életkedve javulhat. Mindenki találja meg, és főleg szánjon időt, arra a tevékenységre, hobbira, aktív pihenésre, ami számára relaxáló, örömet okoz, lelkesedéssel töltheti el!
IBS esetén, fontos életviteli szempont a testmozgás. Igazolt, hogy a megfelelő fizikai aktivitás segít normalizálni a bélmozgással kapcsolatos életműködéseket. Sőt, a görcsös fájdalom előfordulását is ritkíthatja ([9]). Nem kell megterhelő, fárasztó edzésekre gondolni feltétlenül. Egy rendszeresen beiktatott séta, alkalmanként a lépcső választása a mozgólépcső vagy felvonó helyett, már sokat segíthet. Nem beszélve arról, hogy tapasztalatok szerint a fizikai aktivitás a hangulatra is kedvező!
Általában törekedni érdemes a rendszeres életvitelre. Úgy az étkezések beosztását, mint az alvás és székletürítés tekintetében. A szervezet működése ritmusosságra épül. Meghálálja, ha ezt megadjuk neki. Már kiskortól érdemes gyermekeinket erre nevelni. E sorok szerzőjének saját véleménye, hogy az IBS fiatal felnőttkori jelentkezését a gyermekkori, majd rögzülő rendszertelen székletürítési szokások előzik meg. Szülőként tegyünk ellene!
Süngomba (Hericium erinaceus) – egy új szövetséges
Közelmúltbéli kutatások révén egy értékes, új szövetségesre bukkant a tudomány. A közönséges süngomba (Hericium erinaceus) egy finom étkezési gomba. A Hagyományos Kínai Orvoslás az öt belső szerv (szív, máj, lép, tüdő, vesék) „csí”-jének harmonizálására használja évszázadok óta. Gyomorgyengeségre, étvágytalanságra, rossz emésztésre, valamint idegkimerülésre ajánlja. A székely népi gyógyászat gyomorgyengeségre, rossz emésztés, étvágytalanság miatt fennálló gyengeség megszüntetésére alkalmazza – úgy embereken, mint haszonállatokon. Kutatási eredmények teljes mértékben hitelesítik a népi gyógyászat tapasztalatait. Igazolást nyert a süngomba azon különleges tulajdonsága, hogy jelentősen képes erősíteni a gyomor – bélrendszer védekezőkészségét, ellenállását.
A sünggomba immunmoduláns poliszacharid vegyületei (ß-glükán és ß-glükoxilán) valamely tisztázatlan okból kifejezetten a bélfal immunvédekezésének mobilizálása révén hatnak ([10], [11]). Emésztőszervi rosszindulatú tumorokban (nyelőcső-, gyomor-, vastagbélrák) képes volt gátolni a daganat növekedését ([12]). Fajspecifikus antioxidáns hatónyagai (hericén A-C, hericenol A-D, erinapiron C és egy EP-1 polkiszacharid frakció) a szabadgyökök szövetkárosító hatásaitól védenek. A gomba vizes kivonata gyulladásgátlónak bizonyult a tápcsatornai gyulladásos kórképekben ([13]). Állatkísérletekben szövettani vizsgálatok objektíven is bizonyítják a bélfal gyulladásának javulását, a gomba, vagy kivonatának fogyasztását követően ([14]). Immunerősítő hatása mellett közvetlen antibakteriális hatóanyagokat (2,5-bis-metoxikarbonil-tereftálsavat és 1,5-kloro-2 hidroxifenil-3 metilbutanolt) mutattak ki benne a Helicobacter pylori baktérium ([15]) ellen. Mely baktériumot számos tápcsatornai megbetegedés okozójaként ismerünk. Erinacenin és a hericenon vegyületek az MRSA (húsevő baktérium) ellen is ([16]) aktívnak bizonyultak. Jelenleg a süngombát, illetve kivonatait tartjuk a legösszetetteb tápcsatornai egészséget támogató természetes szernek. Egyéb kedvező hatásai mellett!
Mivel a süngomba nem számít létfontosságú tápanyagnak hivatalosan napi fogyasztásra ajánlott dózis nem került megállapításra. Azonban a kutatások azt mutatják, hogy teljes kivonatból napi 6 mg / test kg hatásos. Illetve 4 – 6 g szárított gombaőrleményből készült főzet. A folyékony kivonat székrekedés, a főzet hasmenés esetén választandó!
Az IBS lefolyása hullámzó, hosszabb – rövidebb tünetmentes időszakokkal, de jelen tudásunk szerint, sajnos, élethosszig fennáll! Azonban odafigyeléssel, fellángolások idején orvosi segítséget igénybe véve jól karbantartható, és teljes élet élhető, jó életminőségben.
A cikket összeállította:
dr. Gothárd Csaba
orvos
Figyelem! Ez a cikk tájékoztatási célt szolgál. A cikkben szereplő információk nem helyettesítik az orvosi terápiát, nem alkalmasak betegségek diagnosztizálására, gyógyításra, betegségek kezelésére és NEM a DRTV Média Plus Kft. által forgalmazott termékekre vonatkoznak. A cikk, a hivatkozott forrásirodalom-, népi gyógyászati megfigyelések-, valamint mások által publikálásra került vizsgálati eredmények, leírások alapján került összeállításra. A weboldalon található információk, cikkek, leírások nem helyettesítik szakember véleményét! Minden esetben forduljon szakorvoshoz betegség esetén!
Szakirodalmi hivatkozások:
________________________________
[1] - Waehrens R., Ohlsson H., Sundquist J., Sundquist K., Zöller B.: Risk of irritable bowel syndrome in first-degree, second-degree and third-degree relatives of affected individuals: A nationwide family study in Sweden; Gut. 2015;64:215–221.
[2] - Ghoshal U.C., Shukla R., Ghoshal U. Small Intestinal Bacterial Overgrowth and Irritable Bowel Syndrome: A Bridge between Functional Organic Dichotomy. Gut Liver. 2017;11:196
[3] - Chong P.P., Chin V.K., Looi C.Y., Wong W.F., Madhavan P., Yong V.C.: The microbiome and irritable bowel syndrome - A review on the pathophysiology, current research and future therapy; Front. Microbiol. 2019;10:1136.
[4] - Kennedy P.J., Cryan J.F., Dinan T.G., Clarke G. Irritable bowel syndrome: A microbiome-gut-brain axis disorder? World J. Gastroenterol. WJG. 2014;20:14105
[5] - Hong-Yan Qin, Chung-Wah Cheng, Xu-Dong Tang, Zhao-Xiang Bian: Impact of psychological stress on irritable bowel syndrome; World J Gastroenterol. 2014 Oct 21;20(39):14126–14131.
[6] - K. Mahmood, R. Riaz, M. S. Ul Haq, K. Hamid, H. Jawed: Association of cigarette smoking with irritable bowel syndrome: A cross-sectional study; Med J Islam Repub Iran. 2020 Jul 1;34:72.
[7] - Halder SL, Locke GR, 3rd, Schleck CD, Zinsmeister AR, Talley NJ. Influence of alcohol consumption on IBS and dyspepsia. Neurogastroenterology and motility : the official journal of the European Gastrointestinal Motility Society. 2006 Nov;18(11):1001–1008
[8] - Samira Rastgoo, Nasser Ebrahimi-Daryani, Shahram Agah: Glutamine Supplementation Enhances the Effects of a Low FODMAP Diet in Irritable Bowel Syndrome Management; Front. Nutr. , 16 December 2021, Sec. Nutritional Immunology, vol. 8 / 2021
[9] - Elisabet Johannesson, Magnus Simrén, Hans Strid, Antal Bajor, Riadh Sadik: Physical activity improves symptoms in irritable bowel syndrome: a randomized controlled trial; Am J Gastroenterol., 2011 May;106(5):915-22.
[10] - Sheng X, Yan J, Meng Y, Kang Y, Han Z, Tai G, Zhou Y, Cheng H: Immunomodulatory effects of Hericium erinaceus derived polysaccharides are mediated by intestinal immunology.; Food Funct. 2017 Mar 22;8(3):1020-1027. doi: 10.1039/c7fo00071e.
[11] - Diling C, Chaoqun Z, Jian Y, Jian L, Jiyan S, Yizhen X, Guoxiao L: Immunomodulatory Activities of a Fungal Protein Extracted from Hericium erinaceus through Regulating the Gut Microbiota.; Front Immunol. 2017 Jun 12;8:666. doi: 10.3389/fimmu.2017.00666. eCollection 2017.
[12] - Li G, Yu K, Li F, Xu K, Li J, He S, Cao S, Tan G: Anticancer potential of Hericium erinaceus extracts against human gastrointestinal cancers.; J Ethnopharmacol. 2014 Apr 28;153(2):521-30. doi: 10.1016/j.jep.2014.03.003. Epub 2014 Mar 12.
[13] - Hou Y, Ding X, Hou W: Composition and antioxidant activity of water-soluble oligosaccharides from Hericium erinaceus.; Mol Med Rep. 2015 May;11(5):3794-9. doi: 10.3892/mmr.2014.3121. Epub 2014 Dec 19.
[14] - Qin M, Geng Y, Lu Z, Xu H, Shi JS, Xu X, Xu ZH: Anti-Inflammatory Effects of Ethanol Extract of Lion's Mane Medicinal Mushroom, Hericium erinaceus (Agaricomycetes), in Mice with Ulcerative Colitis.; Int J Med Mushrooms. 2016;18(3):227-34. doi: 10.1615/IntJMedMushrooms.v18.i3.50.
[15] - Liu JH, Li L, Shang XD, Zhang JL, Tan Q.: Anti-Helicobacter pylori activity of bioactive components isolated from Hericium erinaceus. J Ethnopharmacol. 2016 May 13;183:54-58. doi: 10.1016/j.jep.2015.09.004. Epub 2015 Sep 11
[16] - Hirokazu Kawagishi: Anti-MRSA Compounds from Hericium erinaceus (Bull.:Fr.) Pers.; International Journal of Medicinal Mushrooms 7(3):348-349 (2005)