Gyógynövények
A csüdfüvek a növényvilág legnépesebb nemzetsége. Kb. 3.000 fajta lágyszárú évelő növényt ölel fel[i],[ii]. Magyarországon előforduló fajtái védettek!
Gyógyhatású felhasználás céljára ez a fajgazdagság megtévesztő lehet, hiszen mindössze kettő, az Astragalus membranaceus (szinonim az Astragalus propinquus) és Astragalus mongholicus néven emlegetett kínai csüdfüveknek (angolul mongolian milkwetch) ismert[iii]. Noha az egész északi féltekén elterjedtek – manapság már Ausztráliába is behurcolták dísznövényként – első gyógyászati ismereteink távol keleti népek hagyományaiból származnak.
A gránátalma (Punica granatum) a napfényes, meleg mediterrán tájak gyümölcse. Nem sokat tudtunk róla – nem is igen érdekelt senkit – míg a globalizált kereskedelem a magyar üzletek, piacok polcaira is el nem hozta.
Személy szerint hatalmas rajongója vagyok. Kevés olyat tudok, ami ennyire egészséges volta mellett, még ennyire finom és zamatos is.
A tajgagyökér 2-3 m magasra nővő tüskés cserje. É-K-Ázsiában őshonos. É-K Oroszország és Kína népei hagyományos népi gyógyászata gyökerét általános tonizálásra használták és használják. A hagyományos népi gyógyászat a ginzenghez (Panax ginseng) nagyban hasonló hatásait használja ki. Innen származik a népies elnevezése is.
Amerikában őshonos egy amerikai ginzengként (Panax quinquefolius) emlegetett faj. A konfuzióra okot adó változatosság miatt USA-ban a szibériai ginzeng elnevezést betiltották. Az amerikai ginzeng hatása eltér mind a ginzengétől, mind a tajgagyökérétől.