Gyógygombák a szív és érrendszer egészségéért

A természetestől egyre inkább elrugaszkodó életmódunk egyik nemkívánatos következménye a szív - érrendszeri megbetegedések gyakoriságának a növekedése. Az ún. fejlett társadalmakban ezen megbetegedések és szövődményeik tartják az elhalálozások sajnálatos rekordját. Mindenki a maga módján és tudása szerint küzd ellenük: személyi edzők, dietetikusok, orvosok, természetgyógyászok, gyógyszerészek és gyógyszergyártók, stb. Ez a cikk is szeretne hozzájárulni, egy jelenleg még nem meghonosodott, de dinamikusan fejlődő szemlélettel.
Vajon segíthetnek-e a gombák a szív - érrendszer egészségének megőrzésében?
Senki sem kérdőjelezi meg az ehető gombák egészségre kedvező hatásait. Gyakorlatilag valamennyi gomba cukor- és zsírmentes, kalóriaszegény összetétellel kíméli az anyagcserét, kedvező az érfalak karbantartására. Azonban a gombák nem csak attól egészségesek, ami nincs bennük, hanem főleg attól, ami van! Minőségileg magas tápértékűek. Életfolyamatokhoz szükséges tápanyagok gazdag forrásai.
Antioxidáns hatású gyógygombák
Ritkán gondolunk a gombákra antioxidánsként. Pedig nem csak a színes, bogyós gyümölcsök, de sokféle gomba bír jelentős antioxidáns kapacitással. Amellett, hogy kevés szabadgyökképző tápanyagot (cukor, zsír) juttatnak a szervezetbe.
Több olyan gombafélét ismerünk, aminek antioxidáns kapacitása nem lebecsülendő: ízletes vargánya (Boletus edulis), májusi pereszke (Calocybe gambosa), sárga rókagomba (Cantharellus cibarius), ízletes kucsmagomba (Morchella esculenta), gyapjas tintagomba (Coprinus comatus), fekete trombitagomba (Craterellus cornicopioides), de még a közönséges csiperke (Agaricus bisporus) és fodros káposztagomba (Sparassis crispa), nyárfagomba (Lentinus tigrinus), ízletes rizike (Lactarius deliciosus), mezei szegfűgomba, (Marasmius oreades), zöld ánizsgomba (Clitocybe odora). A nyírfa- (Fomitopsis betulina) és bükkfatapló (Fomes fomentarius), pisztricgomba (Polyporus squamosus), ferde csertapló (Inonotus obliquus) saját magunk által begyűjtött és szárítva tárolt példányaiból házilag is hatásos antioxidáns „tea” főzhető, annak minden kedvező hatásával!
Itthon a pecsétviaszgomba (Ganoderma lucidum), kínai hernyógomba (Ophiocordyceps sinensis), vörös rovarrontó gomba (Cordyceps militaris), lepketapló (Trametes versicolor), bambuszgomba (Phallus indusiatus), nameko tőkegomba (Pholiota nameko), mandulagomba (Agaricus blazei Murill), fafülgombák (Auricularia auricula-Judae és Auricularia polytricha) többnyire kereskedelmi forgalomból szerezhető be. Antioxidáns kapacitásuk kihasználására ezekből válasszunk teljes kivonatokat. Érdekes, hogy vannak fakó, sőt fehér színű gombák, jelentős antioxidáns tartalommal: a közönséges süngomba (Hericium erinaceus), petrezselyemgomba (Hericium coralloides), shimeji gomba (Hypsizygus tesselatus).
Az antioxidáns tápanyagok a szervezet számos pontján fejtenek ki védő hatást. Kiemelendő ezek közül az érfalak egészséges szerkezetének megőrzése, az érelmeszesedési folyamat gátlása, megelőzése. A szöveti vérellátás (mikrokeringés) javításához is hozzájárulhatnak gombák. Kevéssé ismert, hogy kutatások az Auricularia auricula-judae és Auricularia polytricha (magyarul egységesen fafül gombának nevezik mindkettőt), a páfrányfenyőnél (Gingko biloba) is kedvezőbb mértékben javították az agyi kiserek vérátáramlását. Kisebb mértékben, de nem hatástalan még a Flammulina fajkomplex (téli fülőke, nyárfa fülőke, aranytű gomba), a ferde csertapló vagy csaga gomba (Inonotus obliquus), a sárga gévagomba (Laetiporus sulphureus), a hernyógombák (Ophiocordyceps sinensis és Cordyceps militaris).
GYÓGYGOMBA TARTALMÚ TERMÉKEINK
A népi gyógyászat szerint az ehető tinorú gombafajták is hasonlóan hatnak. Ezzel hozzájárulhatnak a trombózis, trombóembólia kockázatának csökkentéséhez is. A hasadtlemezű gomba (Schyzophyllum commune) jelenleg intenzív kutatás tárgya. Előnyös tulajdonságai ellenére rendkívül apró termete – alig emberi köröm méretűre nőhet – és gazdaságtalan termeszthetősége egyelőre bármely (étkezési, gyógyászati) felhasználást akadályoz!
Számos gombafajta az anyagcsere karbantartásával járul hozzá a szív- érrendszeri kockázat csökkentéséhez. Ilyenek a pecsétviaszgomba (Ganoderma lucidum), a kései (Pleurotus ostreatus) és ördögszekér laskagombák, (Pleurotus eryngii), a shiitake gomba (Lentinula edodes), gyapjas tintagomba (Coprinus comatus), a közönséges süngomba (Hericium erinaceus), a Flammulina fajkomplex gombái (F. velutipes, F. populicola, F. filiformis), a lila pereszke (Clitocybe nuda), a bükkfatapló (Fomes fomentarius), ferde csertapló (Inonotus obliquus) és a fenyőszivacsgomba (Wolfiporia extensa).
A szív - érrendszert különlegesen, kiemelten támogató gombák
A pecsétviaszgomba (Ganoderma lucidum), ami reishi és ling-zhi néven is ismert, az emberi egészséget legtöbb és legösszetetteb módon támogató természetes szer. Az eddig felfedezett kb. 400 hatóanyagának sokoldalú egészségvédő (immunerősítő, gyulladáscsökkentő, cukor- és zsír, vírusellenes) hatásai alapján igazat kell adnunk a Hagyományos Kínai Gyógyítóknak. Akik nem törekednek a hatóanyagok és hatásaik külön – külön szétszedésére. Hanem úgy tartják, hogy a pecsétviaszgomba a szervezet életerejét („qui”, ejtsd: „csí”) támogatja összességében! Általános és közvetett hatásain túl állatkísérletek és humán vizsgálatok igazolják szívkoszorúér betegeken a koszorúerek vérátáramlásának közvetlen javulását és a vérnyomás csökkenését, illetve a vérrögképződés (trombózis, trombóembólia) megelőző hatását.
A Magyarországon vadon is termő, ám védett bokrosgomba (Grifola frondosa) elsősorban immunerősítő – antitumorális képessége révén ismert. Ugyanakkor renin – angiotenzin rendszert gátló természetes hatóanyagot tartalmaz, ami dokumentáltan vérnyomáscsökkentő hatású. Ugyanilyen módon hat több vényköteles, szintetikus vérnyomáscsökkentő gyógyszer is!
GYÓGYGOMBA TARTALMÚ TERMÉKEINK
A közelmúltban a rendszertani átsorolás ellenére a kínai hernyógomba (Ophiocordyceps sinensis) és vörös rovarrontó gomba (Cordyceps militaris) hatóanyagtartalma, hatásai és felhasználása is gyakorlatilag azonos, ezért a további megállapítások mindkét fajra érvényesek! Természetes formában tartalmaznak egy lovasztatin nevű hatóanyagot. Ennek szintetikus formája a koleszterincsökkentő gyógyszerek legelterjedtebb és legismertebb hatóanyaga. Azonban a hernyógombák ennél jóval többet tudnak! Egészséges (sportolók) és szívelégtelenség kezdeti stádiumában levő alanyokon igazolták erőnlétjavító képességét. Noha ezt nem sikerült konkrét hatóanyaghoz kötni, igazolt, hogy a gomba javítja a tüdőben a gázcserét, megkönnyíti az oxigénfelvételt, javítja a vér oxigén telítettségét. Emellett a sejtek erőműveiben, a mitokondriumokban, képes fokozni az energiatermelést, és energiafelhasználás hatékonyságát. Ez valamennyi sejt működését támogatja. A szív, mint a legnagyobb energiafelhasználó szerv, ennek elsőrendű haszonélvezője. A hernyógombák különösen eredményesen társíthatók a gyűrűs tuskógombával (Armillaria mellea), vagy kivonataival. Ez a gomba, ugyanis elősegíti az oxigén leadását a vérből a felhasználó sejteknek. E két gomba kombinációja, tehát a szív pumpafunkciójának (szívfrekvencia, vérnyomás) fokozódása nélkül is képes javítani a szövetek, szervek vér és oxigénellátását, illetve energiagazdálkodását. Ezáltal kímélik a szív munkáját.
Egyelőre csak elméleti jelentőséggel bír, hogy a gyökeresfülőke (Hymenopellis radicata) friss kutatási adatok alapján felzárkózni látszik az adaptogén „gyógynövények” soraiba. Arra utaló eredmények születtek, hogy a gomba oudenon nevű hatóanyaga, stresszhelyzetben mérsékelni képes a stresszhormonok (adrenalin, noradrenalin) szívműködést túlterhelő hatásait. Egyelőre tudósok vitatkoznak az eredmények felett! Reméljük, hogy a gombák ezen képviselője is bekerülhet az adaptogén hatású természetes szerek közé, a közeljövőben!
Mire figyeljünk gomba vagy gombatermék fogyasztásakor?
Mai világunkban a környezetszennyezés nagyon elterjedt! A gombák különösen hatékonyan veszik fel környezetük anyagait. Tartós fogyasztásra olyan gombát vagy gombaterméket válasszunk, amelyik megbízható, tiszta és kontrollált környezetből származik.
Gombák esetében ismert az ún. „gombaundor” jeleség! Ez azt jelenti, hogy egyesek minden látható ok nélkül, erősen undorítónak találnak bizonyos gombafajtákat, és erős gyomorrontásra emlékeztető tünetekkel reagálnak rá. Ha valaki ilyet tapasztal, ne erőltesse a gomba fogyasztását, elméleti előnyei ellenére sem. Hasonló tartózkodás javasolt ismert gomba allergiában. Bármely gombára való allergiában fokozott, kiemelt óvatosággal szabad bármely más fajtát kipróbálni. Leginkább azonban kerülésük javasolt.
Ne higgyük el, hogy természetes eredetű anyagoknak nem lehet mellékhatása! A vérerek burjánzásának gátlása, ami hasznos egy tumoros betegnek, nagyon káros lehet egy szívkoszorúér betegnek, vagy egy fejlődő magzatnak. A menopauza tüneteit enyhítő fitoösztrogének károsan befolyásolhatják a várandósság kihordását, de egyes ösztrogénfüggő betegségek (emlőtumor, prosztatatumor) súlyosbodását is okozhatják. A kiserek keringését javító természetes szerek, akár gondot is okozhatnak egy vérzékenységben szenvedőnek. Gombák és bármilyen természetes szerek fogyasztása előtt ajánlott alaposan, hiteles forrásból tájékozódni. Még inkább hozzáértő szakember tanácsát kérni!
A cikket összeállította:
dr. Gothárd Csaba
orvos
Figyelem! Ez a cikk tájékoztatási célt szolgál. A cikkben szereplő információk nem helyettesítik az orvosi terápiát, nem alkalmasak betegségek diagnosztizálására, gyógyításra, betegségek kezelésére és NEM a DRTV Média Plus Kft. által forgalmazott termékekre vonatkoznak. A cikk, a hivatkozott forrásirodalom-, népi gyógyászati megfigyelések-, valamint mások által publikálásra került vizsgálati eredmények, leírások alapján került összeállításra. A weboldalon található információk, cikkek, leírások nem helyettesítik szakember véleményét! Minden esetben forduljon szakorvoshoz betegség esetén!
Szakirodalmi hivatkozások:
________________________________
2. Fődi Attila: Gyógyhatású gombák a Kárpát-medencében; Editura Corvin, 2013
3. Pohleven j., Korošec T., Gregori A.: Medicinal Mushrooms, Podkoren, Mycomedica, 2016
4. Dr. Gothárd Cs., Dr. Taracközi I.: Gyógyító gombák – mycotherapia; DRTV Média Plus Kft., 2021
5. Fődi Attila: Gyógyhatású gombák; Grimmia Stúdió, 2022
6. Song JJ. et all.: Studies on the antifatigue activities of Cordyceps militaris on mouse model; 2015;2015:174616
7. Gao LW et all.: The cultivation, bioactive components and pharmacological effects of Armillaria mellea; Afr. J. Biotechnol., 2009,8(25), 7383 - 7390
8. Tsujikawa T, Nakagawa Y, Tsukamura K, Masuda K.: Studies on heterocyclic-compounds .6. Syntheses of oudenone and its related compounds .1; Chem Pharm Bull. 1977b 25(10):2775-8.w