Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kal kapcsolatos irányelv értelmében.
Termékek Menü

Bőrbetegségek: pikkelysömör (psoriasis) és ekcéma kezelése gyógygombákkal

Bőrbetegségek: pikkelysömör (psoriasis) és ekcéma kezelése gyógygombákkal A pikkelysömör, azaz psoriázis és az atópiás ekcéma a leggyakrabban előforduló bőrbetegségek közé tartoznak. Mit kell tudnunk róluk, és hogyan tudjuk a legkönnyebben enyhíteni a kellemetlen tüneteket?

A pikkelysömör (psoriasis) egy krónikus, gyakran kiújuló bőrbetegség, mely leginkább a 20-30 közötti életkorban kezdődik, és vörös vagy ezüstös, fehéres pikkelyes foltok jellemeznek, amelyeket psoriázisos plakkoknak nevezünk. A plakkok általában a betegek könyökein és térdein, valamint a fejbőrén fordulnak elő leggyakrabban, de emellett a test bármely területét is érintheti, sőt akár ízületi gyulladást is okozhat. A becslések szerint a lakosság 2%-a pikkelysömörös hazánkban.

A psoriasis (pikkelysömör) pontos oka még nem tisztázott, de a szervezet fokozott gyulladáskészségeegyértelműen jellemzi ezt a betegséget. Éppen emiatt lehet jótékony hatású az eddigi tapasztalatok és vizsgálati eredmények alapján a Ganoderma lucidum (Pecsétviaszgomba, Reishi) gyógygomba a psoriasis terápiájában.

A Ganoderma lucidum gombát évezredeken keresztül különböző eredetű és jellegű megbetegedések természetes kezelésére használták. A kínai orvosok előszeretettel írnak fel reishi kivonatot betegeiknek gyulladásos állapotokban. A tudományos vizsgálatok egyértelműen bizonyítják, hogy a ganoderma tényleges értéke nem egy-egy konkrét betegség gyógyításában rejlik, hanem abban, hogy normalizálja a szervezet általános működését, erősíti az immunrendszert és ennek révén közvetetten hozzájárul a kóros állapotok javulásához, megszüntetéséhez. Kimutatható, hogy a Ganoderma gomba összetevői a T-sejtek, makrofágok és a természetes killer sejtek támogatásával erősítik a legyengült immunrendszert. A psoriasis terápiájában már 2007-től kezdve próbálják a Pecsétviaszgomba kivonatot humán betegeken is. Egy kb. 5 hónapos terápia hatására szinte teljesen tünet mentessé tudtak válni a psoriasisos betegek ganoderma kivonat hatására (https://patents.google.com/patent/US7947283)

Ugyanakkor a D-vitamin is segít csökkenteni a pikkelysömörrel járó gyulladást. A pikkelysömör jellemzően akkor jelentkezik, mikor az immunrendszer tévesen közvetít veszélyjelzéseket, melyek fehérjéket aktiválnak és ezzel gyulladásos folyamatot indítanak el.

Jürgen Schauber és munkatársai kimutatták, hogy a szabad, vagy citoszolikus DNS vesz részt a pikkelysömör gyulladásos elváltozásaiban. Arra is rámutattak, hogy a D-vitamin miként képes ellensúlyozni ezt az immunválaszt. A kutatók szövetmintát vettek pikkelysömörös betegek bőréből, és összehasonlították egészséges emberek mintáival. Kivonták az RNS-t belőlük, és megvizsgálták a gén megjelenésének mértékét. Schauber és munkatársai azt találták, hogy az AIM2 receptort kódoló gén igen erősen aktiválódott a pikkelysömörös betegeknél. Az AIM2 más fehérjékkel együtt vesz részt az inflammaszóma megalkotásában. Az inflammaszóma ezek után aktiválja az Interleukin-1 bétát, a gyulladás egyik fő okozóját. Ezt a folyamatot meg lehet szakítani azzal, ha lekötik a katelicidin nevű mikrobaellenes peptidet.

Úgy tűnik, hogy a D-vitamin szabályozza a katelicidin termelését, és segíti a DNS-hez való kapcsolódását. Így segít meggátolni, hogy a DNS aktiválja az AIM2 receptorokat és az inflammaszómákat, melyek a gyulladásos folyamatokat beindítják. A szerzők szerint a katelicidin és kapcsolata a D-vitaminnal specifikusabb célja lehet a terápiának.

A Mandulagomba (Agaricus blazei Murill) ergoszterol tartalma nagy jelentőséggel bírhat a D-vitamin hiányos állapotok megelőzésében.

Előnyös lehet a tünetek enyhítésében a két gomba kombinációjának fogyasztása, ugyanis a hatóanyagok szinergiája ebben az esetben jobban érvényesül. 

Chaga gombával a pikkelysömör ellen!

A Chaga gomba különösen hatékonynak bizonyult psoriasis esetén, amely hátterében krónikus bélrendszeri gyulladás áll, illetve, máj-epe probléma. A Chaga tartós és rendszeres használata a psoriasis teljes eltűnéséhez és nagyon hosszú távú remisszióhoz vezet. Ezen felül a máj, a gyomor-bél traktus és az epehólyag mutatói szintén jelentősen javulnak.



Aki kiegészítő terápiaként szeretné kipróbálni a ganodermát, kizárólag BIO minősített ganodermát, vagy abból készült kivonatot válasszon, hogy feleslegesen ne terhelje a szervezetét esetlegesen káros anyagokkal.

Helyes táplálkozással a bőrproblémák ellen

Az ekcémát és pikkelysömört gyakran okozza a vitamin-, és ásványi anyag hiánya, vagy a szervezetben felhalmodózott méreganyagok jelenléte. 

A ekcéma intő jele lehet az emésztőrendszeri egyensúly felborulásának! Hagyja el étkezéséből a cukor (cukorka, édesség, péksütemények, cukrozott üdítőitalok) fogyasztását. Érdemes továbbá elhagyni a félkész és készételek, finomított élelmiszerek, fehér lisztből készült ételek fogyasztását. Egyes szakértők szerint a tejet és a tejtermékeket is érdemes egy időre kiiktani az étrendből, amíg a szervezet egyensúlya helyreáll. Fontos a rostdús táplálkozás, a friss zöldségek, gyümölcsök és a megfelelő mennyiségű tiszta víz fogyasztása. A bélrendszer regenerálásra alkalmazható pre-, és probiotikum kúra is.

Egyre több kutatás támasztja alá, hogy kapcsolat van a megfelelő vitamin és ásványi anyag bevitel és a pikkelysömör, illetve az ahhoz kapcsolódó ízületi gyulladás enyhülése között. A gyulladáscsökkentő élelmiszerek étrendből való elhagyásával, illetve gyulladáscsökkentő élelmiszerek fogyasztásával a tünetek jelentősen csökkenthetők.

Az alábbi élelmiszereket kerülni kell:

  • vörös húsok
  • alkohol
  • tejtermékek
  • feldolgozott élelmiszerek
  • liszt
  • cukor
  • burgonya
Másik gyakori bőrbetegség az ekcéma. A szénanátha és aszthma hajlamosíthat atópiás ekcémára Az atópiás ekcéma a bőr krónikus, viszkető, felszínes gyulladása, amely gyakran alakul ki szénanáthában vagy asztmában szenvedőknél, vagy olyanoknál, akiknek a családjában ilyen betegség már előfordult. Hátterében az immunrendszer egyensúlyának felborulása áll. Csecsemők arcán, fejbőrén, pelenkája érintkezési helyén vagy végtagjain, míg idősebb gyermekeken és felnőtteken főleg a könyök- vagy a térdhajlatban jelenik meg.

Az ekcéma kialakulásának pontos okai nem ismertek, jelenleg a betegség nem szüntethető meg véglegesen. A beteg bőrfelület állapota időről-időre jelentősen javulhat, majd ismételten fellángolhat az atópiás bőrgyulladás. Ezek az ismétlődő fellángolások tüneti kezeléssel enyhíthetők. Ebben az esetben is hatékony segítséget nyújthat a Pecsétviaszgomba és Mandula gomba hatóanyainak kombinációja, mind belsőleg, mind pedig külsőleg.

Mivel az ekcéma és a pikkelysömör egyaránt a bőr kiszáradásával járó betegségek, nagyon fontos a megfelelő ápolás. A bőrt rendszeresen krémezni, hidratálni kell, hogy ne száradjon ki túlságosan. A száraz bőr viszkető, irritált, gyakran kipirosodik és ki is sebesedhet. Az elvékonyodó bőrréteg ráadásul nem tudja olyan hatékonyan ellátni védő funkcióját, így a betegséget, fertőzést okozó mikrobák könnyebben jutnak át rajta. 

Érdemes lehet külsőleg is használni a ganoderma-, valamint mandulagomba kivonatot tartalmazó hatóanyag bio kozmetikumokat, melyek lokálisan segíthetnek a pikkelysömörös, ekcémás betegeknek.


A cikket összeállította:
Szabó Nikolett
tudományos kutató