Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kal kapcsolatos irányelv értelmében.
Termékek Menü

Ayurvédikus gyógynövények

Ayurvédikus gyógynövények A szamána - mint az ayurvédikus gyógyító eljárások egyike - gyógynövényeket alkalmaz többféle formában a doshák kiegyensúlyozására és a betegségek legyőzésére. Cikkünk az ayurvédikus gyógyításban leggyakrabban alkalmazott gyógynövényeket és azok hatásait, felhasználási területeit mutatja be. 

Az Aloe vera (A. barbadensis) neve az ayurvedában: „a fiatal lány”, ami arra utal, hogy hölgyeknek segít megőrizni fiatal kislányos bájukat és megjelenésüket, ami bőr fiatalos, egészséges megjelenésének karbantartására célzás. Jellege hideg, íze keserű-édes. A bőr minden fajta sérülésében, gyulladásában, égés és rovarcsípés esetén is hatásos. Védi és táplálja a kollagéntermelő sejteket (fibroblaszt), támogatja azok működését. Szabályozza a bőr saját zsiradék s faggyútermelését, fenntartja a bőr egészséges pH értékét. E tulajdonságait nyugati tudományos kutatások is megerősítik és elismerik. Ezen felül mindhárom dosha, de főleg a pitha dosára hat nyugtatólag. Az ayurvéda szisztémásan a vér és máj tisztítására, pajzsmirigy és petefészek bajok enyhítésére is használja. Gyulladásgátlónak és görcsoldónak is tartják.

Az álombogyó (Withania somnifera) ashwaganda néven a hagyományos ayurvedikus indiai gyógyászat kb. 3.000 éve nagy becsben tartott gyógyító eszköze. Széles körben használják testi-lelki tonizálásra idegkimerülés ellen (rászajána). Tudományos igényű kutatások igazolták adaptogén hatását, amit a belső elválasztású mirigyekre – elsősorban pajzsmirigyre és mellékvesékre – illetve az általuk termelt hormonokra gyakorolt hatásán keresztül fejtik ki. A hormonális szabályozás stressz okozta kilengéseinek mérséklésével, az egész szervezetet védi a stressz hatásaitól. A növény witanolid hatóanyagairól állatkísérletekben igazolták, hogy képesek csökkenteni az agy ingerlékenységét a gamma-aminovajsav receptorok modulálásával.

Amlagyümölcs (Emblica officinalis) az indiai gasztro- és gyógyító kultúra egyik gyógynövény-kozmetikuma A „haj királynőjének” tartják, mert külsőleges alkalmazása serkenti a haj növekedését, dúsítja, ápolja és selymes fényt ad neki. Tudományos kutatások igazolták, hogy ezt a hatását enzimatikus úton fejti ki. Szárító és hűsítő hatásával mindhárom doshára (kapha, pitha, vatha) kedvező hatásúnak tartják.

Bazsalikom (Ocimum basalicum) az ayurvedikus gyógyítás egyik „szent füve” szanszkrit nevének fordítása „a páratlan”. Úgy tartják, hogy megnyitja a szellemet és befogadóvá tesz az „isteni szikrára”. Erősíti a prana-t és odzsaszt (életerő egyik fajtája, ellenállókészség). A mi nyugati kultúránkban ezt leginkább immunitásként, testi-lelki frissességként értelmezhetjük! Mérsékeli a kapha és vatha túltengést az idegrendszerben, és a vatha-t az emésztőrendszerben. Az aromaterápiában idegerősítőnek (ájulás, fejfájás, szellemi kimerültség esetén), pszichés stressz, lámpaláz hatásainak enyhítésére, szorongás, feszültség oldására, emésztésjavításra, hasi puffadás és hányinger csillapítására alkalmazzák. A méhizomzat kivételével, oldja az izomgörcsöt. Külsőleg alkalmazva fertőtlenítő hatása van. Alkalmas rovarcsípések, kis felületű bőrsérülések, apró égések enyhítésére. Az európai népi gyógyászat menstruációs ciklus szabályozására, izomlazítóként és emésztésjavítóként ajánlja. Egy ausztrál egyetemen végzett kutatás is „mindenre jó gyógyfűnek” nevezi a bazsalikomot, széleskörű egészségtámogató hatásait dokumentálva.

AYURVÉDIKUS ÉTREND-KIEGÉSZÍTŐK ÉS KOZMETIKUMOK

A borsmenta (Mentha piperita) különleges helyet foglal el az ayurvedikus gyógynövények között. Széles körben használják emésztésjavító, epehajtó és tápcsatornai görcsoldó hatását. Felső légúti ödéma csökkentő hatása légzéskönnyítő, csillapítja a köhögést, torokfájást. Bőrön felületi fertőtlenítő, gyulladásgátló és viszketéscsillapító hatású. Hűsítő hatása rovarcsípések okozta viszketés és fájdalom enyhítésére hatásos. Mindezeken túl a borsmenta azért különleges az ayurvéda gyakorlatában, mert eredeti jellege hűsítő, de emésztés utáni íze (vipaka) melegítő, serkenti az élet tüzét (agni), ezzel pedig mind a vatha, mind a kapha doshák mérséklésére alkalmas. Az ayurvéda szerint tisztítja a fejet, világossá teszi a gondolatokat. Illóolajának belégzése valóban igazoltan serkenti a gondolkodást, fokozza az összpontosítást és éberséget.

A (damaszkuszi) rózsa (Rosa damascena) illóolaja szintén sokkal többet jelent az ayurvédában, mint kellemes illat. Lassítja a bőr öregedését, ráncosodását. Mérsékeli a narancsbőr tünetei. A szív jelképe, és az illatok királya. Kiváló bőrápoló hatású minden dosha bőrtípusra, és energetikailag egyensúlyozó mindhármuk számára, így bármelyik egyensúlyának zavarából adódó betegségben jótékonynak tartják: tisztítja a vért, nyugtatja az idegeket, megőrzi a bőr fiatalságát, támogatja a máj és szív működését, afrodiziákumként hat.

Az igazi édesgyökér (Glycyrrhyza glabra) olajos természetével, édes ízével egyensúlyozza a vatha doshát és mérsékeli a pitha doshát is. Hatásos colitis ulcerosaban és más gyulladásos bélbetegségekben, melyeket az ayurvéda pitha dosha túltengés következményének tart. Torok, gége gyulladásaiban is eredményes, különösen rekedtségben, hangszálak gyulladásai esetén. Felső légúti hurutban könnyíti a légzést, felszakítja a váladékot. Vértisztító, szívvédő, magasvérnyomás elleni szerként is használják. Támogatja az immunvédekezést, erősíti a szervezetet. Úgy tartják, hogy meghosszabbítja az életet.

Fahéj (Cinnamomum verum) nyugaton fűszer, az ayurvédában széles körben használt és elismert gyógynövény. Számos, különféle célra készülő ayurvedikus gyógykeverék összetevője. Élénkítő, melegítő hatásával jól mérsékeli a kapha doshát, de a vatha doshára is kiegyensúlyozólag hat. Pitha dosha számára fogyasztása nem szigorúan tilos – egyéb egészségügyi előnyök érdekében – de visszafogott mennységben. Csípősen édes-fanyar ízével serkenti az emésztést, tápcsatornai vérbőséget okozva, támogatja egyéb szerek felszívódását. Ayurvedikus készítményekben ezt a hatását is kihasználják. Csíraölő, fertőtlenítő hatású. Bőrön, szájnyálkahártyán, ínyen és bélnyálkahártyán gomba- és bakteriális fertőzések ellen használható; eredményes lehet tetvesség kezelésében is. Serkenti a keringést. A bélcsatornában segít lebontani az ama-nak nevezett szennyező részecskéket, amelyeket az ayurvéda az izületi gyulladások okozójának tart. Ezzel a fahéjat degeneratív és gyulladásos izületi megbetegedések megelőzésére is alkalmasnak tartják.

AYURVÉDIKUS ÉTREND-KIEGÉSZÍTŐK ÉS KOZMETIKUMOK

Míg a fekete bors (Piper nigrum) a nyugati gasztrokultúrában szinte kizárólag fűszerként használatos, az ayurvéda értékes gyógynövénynek tartja. Melegítő és szárító jellegével, csípős ízével a kapha dosha túltengésének mérséklésére. Melegítő hatását a vatha dosha is előnyösen használhatja ki. Ugyanakkor a pitha belső tüzét túlságosan fellobantja. Emellett serkentőleg hat a testnedvekre, emésztésre, zsírégetésre. Gátolja a toxinok felszívódását a bélből. Támogatja a lép, vér és keringési rendszer működését. Serkentőleg hat az idegrendszerre, ami szintén előnyös a kapha személyiségek esetében.

A gránátalma (Punica granatum), a nyugati gasztrokultúránkban elsősorban élvezeti gyümölcsként, illetve főleg préselt levét fogyasztjuk kellemes íze miatt. Az ayurvéda gyógynövénynek tartja, és gyümölcsén kívül a gránátalma héját, magjait, sőt virágait is hasznosítja. Édes-savanyú íze, összehúzó (adsztringens) hatása miatt mindhárom doshát harmonizálja. A gránátalma leve kiváló emésztésjavító (deepana), megszünteti a gyomorégést, enyhíti az émelygést és hányingert. Fertőtlenítő hatású, kiűzi a bélparazitákat (szalag- és orsóférgeket), ezért tisztítókúrák gyakori alkotórésze. Pirított magjainak fogyasztása állítólag csökkenti az étvágyat (tiksnagni). Támogatja a vérképzést (C-vitamint és vasat tartalmaz), enyhíti a vérszegénység tüneteit. Orrvérzésben a virág kivonat orrba fecskendezése ajánlott a vérzés csillapítására. A gyümölcs leve és magjából nyert olaja kiváló kozmetikum: táplálja és antioxidáns tartalmával kémiai védelmet nyújt a bőrnek és hajnak. Lassítja a bőr ráncosodását, öregedését. Leve és magja ösztrogénszerű anyagot, ösztront tartalmaz, ami változó korban segít kiegyenlíteni az ingadozó hormonszintet, ezzel a menopauza kellemetlen tüneteit enyhítheti. Kiemelkedően magas antioxidáns tartalmával számos sejt- és szövetféleséget véd a szabadgyököktől: szív-érrendszert, izületeket, stb. Egy különleges antioxidánst tartalmaz (epigallo-katekin gallát), ami gátolja a rákos sejtek megtelepedését az egészséges szövetekben. Az ayurvédikus gyógynövénytan (szamána) jellemzően kombinációkban alkalmazza: shatavari-val (Asparagus racemosus / fürtös spárga) társítva menopauza tünetei ellen, szívműködés támogatására pedig arjuna (Terminalia arjuna), bala (Sida cordifolia) és ashwaganda (Withania somnifera / álombogyó) keverékben. A közelmúlt tudományos kutatásai, a gránátalma hatóanyagait megismerve, jelentős mértékben alátámasztja a népi gyógyászati, valamint ayurvédikus alkalmazás létjogosultságát.

AYURVÉDIKUS ÉTREND-KIEGÉSZÍTŐK ÉS KOZMETIKUMOK

A gyömbér (Zingiber officinale) az ayurvédikus gyógyítás egyik ősi, hagyományos gyógynövénye. Alkalmazása széles körű, ám komplex tulajdonságai miatt nem egyszerű. Ez egy olyan gyógynövény, melynek különböző hatásai vannak friss, illetve szárított formában. A friss gyömbér (ardraka) íze csípős, nehéz, száraz meleg jelleget tulajdonítanak neki, ami a kapha doshát egyensúlyozza ki. Úgy tartják, hogy emésztés után ízet vált, és édes lesz. A csípős melegítő élelmiszerek tüzelik a vatha doshát, ám ez alól a friss gyömbér kivétel. Ugyanis a friss gyömbér száraz hevítő jellege erőteljesebb ugyan, de rövidebb ideig hat. A friss gyömbér étvágy- és emésztésjavító, lazítja a székletet, használata székrekedésben előnyös. Enyhíti a hányingert, megszünteti a csuklást, oldja a görcsös hasi fájdalmat, csökkenti a puffadást. Gyulladásgátló hatása jól érvényesül a torok, garat, gége megbetegedéseiben, illetve a krónikus felső légúti állapotokban. A szárított gyömbér jellege olajos meleg, melegítő hatása erőteljesebb a friss gyombérnél. Kiegyensúlyozza a kapha doshát és erősíti a vathát. Olajos jellege miatt hosszabb kúrákban jobban tolerált, míg a friss gyömbért rövidebb időre javasolják. A szárított gyömbér tápcsatornai hatása sokban azonos a friss gyömbérrel, de kevésbé hat a székrekedésre. Mindkét forma gyulladásgátló hatású: a friss gyömbér kifejezettebben hat a tápcsatornában, a száraz gyömbér gyulladásgátló hatása más szövetekben szervekben is jobban érvényesül. Alkalmazható légúti gyulladásokban, köhögéscsillapító, légzéskönnyítő. Támogatja a keringést, kíméli a szívet. A gyömbér több hatóanyaga mutatott rákellenes aktivitást, laboratóriumi körülmények között.

Az indiai orgonafát (Azadirachta indica) legalább i.e. 1.700 óta használja az indiai népi gyógyászat külsőlegesen, a szárított leveleket rovarriasztás céljából, a friss hajtásvégeket fűszerként, illetve élelmiszerként, sőt haszonállatok takarmányozására is. Az ayurvedikus orvoslás a pitta és kapha dosák kiegyensúlyozására használja, mind külsőleges, mind belsőleges módon. Hűsítő, szárító karakterével mérsékeli a szervezet „tüzét” – melynek egyik megnyilvánulása a bőr szerkezeti és működésbeli zavarai. Jellegénél fogva az indiai orgonafa felfokozza a vatha doshát, ilyen alkatú személyeknek alkalmazása nem javasolt. A tudományos kutatás rovarriasztó és antibakteriális-fertőtlenítő hatású hatóanyagot mutatott ki a fa minden részében, úgy, mint a fajspecifikus azadirachtin és limonoidok. Emellett gliceridekben, antioxidáns hatású polifenolokban, béta-szitoszterolban gazdag. A levelekben jelentős mennyiségben találhatók kvercetin, karotinok (A-provitamin) és C-vitamin.

A kámforfa (Cinnamomum camphora) kivonata a kámfor gyulladáscsökkentő hatásával nyugtatja a bőrt, és segít a helyi gyulladások megszüntetésében. Emellett csökkenti a bőr fájdalomérző receptorainak érzékenységét – amivel jelentős helyi fájdalomcsillapító hatást fejt ki. Belsőleg keserű ízét, hűsítő jellegét alkalmazza az ayurvéda a kapha dosha kiegyensúlyozására. Emellett égő fájdalmak, torokfájás csillapítására, szemfájdalomra és vérzéscsillapításra ajánlják.

AYURVÉDIKUS ÉTREND-KIEGÉSZÍTŐK ÉS KOZMETIKUMOK

A Kurkuma (Curcuma longa) az indiai konyha legelterjedtebb fűszere. Valószínűleg ehhez hozzájárult az a kb. 4.000 éves ayurvedikus tanítás, miszerint ez a fűszer szinte mindenre jó. A fűszerek leghatalmasabbikának tekintik. Számos felhasználási területe miatt kis mennyiségben mindhárom dosha fogyaszthatja: a belső tűz (agni) táplálásával kifejezetten mérsékeli a kapha túltengést, harmonizálja a vathat és pithát. Nagyobb mennyiségben azonban a vatha és pitha számára nem előnyös a belső tűz fokozása. Mindhárom doshánál segít lebontani az ama-t (belső mérgeket). Az ayurvéda ezzel magyarázza izületvédő hatását. Mi, ezt nagy antioxidáns kapacitásának tudjuk be. Vajon nem csak elnevezésbeli különbség ez? Támogatja a máj méregtelenítő munkáját és javítja a máj keringését. Javítja az emésztést, csökkenti a hasi puffadást, teltségérzést. Véd a II. típusú cukorbetegség kockázatával szemben. A betegség bevezető fázisában végzett humán megfigyelések ezt alátámasztják: csökkenti az inzulinrezisztenciát. Karbantartja az idegszövetet, védi az agyat a degeneratív folyamtokkal szemben. Helyileg alkalmazva gyorsítja a sebek, égések gyógyulását.

A sáfrány (Crocus sativus) bibéinek fűszerként való felhasználása i. e 1.700-ból dokumentált. Ritkasága miatt az egyik legdrágább fűszer, illetve természetes sárga élelmiszerszínezék. Az ayurvedikus orvoslás azonban belsőleges és külsőleges gyógyhatásait is nagyra tartja. Mindhárom dosára kiegyensúlyozólag hat, emellett a bőr tónusát (kantida), színét és textúráját karbantartó (varnya) és sebfertőtlenítő (vrana sodhana) szernek tartják. Minden bőrtípusra ajánlott mitesszerek, pattanások megelőzésére, tágult pórusú bőr ápolására. A hagyományos ayurvedikus szépségápoló készítmény, a „kumkumadi thailam” alapvető összetevője. E szerint a sáfrány megőrzi a bőr élénk, fiatalos megjelenést. Tudományos igényű kutatások számos bioaktív anyagot mutattak ki a növény e részeiből, ami összhangban van az ayurvedikus gyógyászat megfigyeléseivel. Fajspecifikus hatóanyagai (krocetin, krocin, safranak és kaempferol) erős antioxidáns és gyulladásgátló hatásúak, serkenti a bőrregenerációt és sebgyógyulást, csökkenti a kóros pigmentfoltok megjelenését és összességében lassítja a bőr öregedését.

A szegfűszeg (Caryophyllus aromaticus) lavang néven az ősi ayurvéda hagyományos gyógynövénye. Fűszeresen keserű, erősen csipős íze ellenére az ősi szövegek hűsítő hatásúnak tartják kis mennyiségben. Így fogyasztva mindhárom doshát mérsékeli, de nagyobb mennyiségben fokozza a pitha doshát. Így számukra mértékletes fogyasztása javasolt. Nagyon széles indikációs körben alkalmazzák. Energetizálja a májat, erősíti a méregtelenítést. Vitalizálja az idegrendszert, enyhíti a kedvtelenséget, depressziót, csökkenti a fejfájást. Javítja az emésztést és étvágyat, csökkenti a puffadást, émelygést és hányingert, valamint gyomorsavtúltengést. Fertőtlenítő hatású: gomba- vírus és baktériumellenes, féregűző. Különösen Candida fertőzések leküzdésére ajánlott. Felső légúti fertőzésekben, arcüreggyulladásban, torok- gége gyulladásos állapotaiban gyulladásgátló és ödémacsökkentő hatású, köhögéscsillapító, nyákoldó. Jótékonynak tartják degeneratív és gyulladásos eredetű izületi bántalmak enyhítésében. Erősíti a libidót, javítja a férfi sexuális diszfunkciót, úgy, mint korai magömlés, impotencia. Hölgyeknél a menstruációs zavarok rendezésében lehet hasznos. A szegfűszeget, mint gyógyhatású fűszert alkalmazzák leggyakrabban, de számos gyógytea keverék alkotóeleme is.

A cikket összeállította:
dr. Gothárd Csaba
orvos

Figyelem! Ez a cikk tájékoztatási célt szolgál. A cikkben szereplő információk nem helyettesítik az orvosi terápiát, nem alkalmasak betegségek diagnosztizálására, gyógyításra, betegségek kezelésére és NEM a DRTV Média Plus Kft. által forgalmazott termékekre vonatkoznak. A cikk, a hivatkozott forrásirodalom-, népi gyógyászati megfigyelések-, valamint mások által publikálásra került vizsgálati eredmények, leírások alapján került összeállításra. A weboldalon található információk, cikkek, leírások nem helyettesítik szakember véleményét! Minden esetben forduljon szakorvoshoz betegség esetén!

Ízelítő ayurvédikus termék kínálatunkból: 

Tartalomhoz tartozó címkék: Ayurvéda Gyógynövények